Powidła śliwkowe bez cukru, za to z ksylitolem i goździkami. Co Wy na to? Domowe przetwory robię zawsze sama – bez cukru i innych chemicznych dodatków, na naturalnych konserwantach.
Powidła śliwkowe bez cukru, na które podam Wam przepis, robię trzeci rok, zawsze się udają i są proste jak barszcz tudzież kilo drutu w kieszeni. Wyjdą każdemu!
Jeśli lubicie domowe przetwory, sprawdźcie również przepisy na konfiturę z pomarańczy i keczup z cukinii.
Użyte w przepisie na powidła śliwkowe goździki i ksylitol, poza walorami smakowymi, pełnią funkcję naturalnych konserwantów. Goździki mają najwięcej antyoksydantów ze wszystkich przypraw, chronią nas przed wolnymi rodnikami i nowotworami, poza tym są bakteriobójcze, dlatego to najlepszy naturalny konserwant. Ksylitol również ma działanie antybakteryjne.
Do czego wykorzystać powidła śliwkowe bez cukru?
Powidła śliwkowe możecie wykorzystać do owsianki, jaglanki, granoli, ciast, deserów, jako farsz do naleśników lub do polania placków. Świetnie komponują się z dobrej jakości serami – próbowałam z oscypkiem przywiezionym z gór – powidła śliwkowe i oscypek były idealnym połączeniem! Powidła śliwkowe pasują też do rozgrzewającej herbaty.
SPIS TREŚCI
- Powidła śliwkowe bez cukru – przepis (składniki)
- Powidła śliwkowe bez cukru – przepis (przygotowanie)
- Śliwki – właściwości odżywcze
- Ksylitol – właściwości odżywcze
- Goździki – właściwości odżywcze
Powidła śliwkowe bez cukru
Czas przygotowania: 3 godziny
Składniki (na 6 średnich/12 małych słoików):
- 3 kg śliwek (u mnie węgierki)
- 1 szklanka wody (200 ml)
- 10-12 łyżek ksylitolu
- przyprawy: 2 łyżeczki cynamonu cejlońskiego, 1 łyżeczka goździków mielonych
Przygotowanie:
- Śliwki myjemy, kroimy na pół, wyjmujemy pestki. Wkładamy do garnka, zalewamy wodą i dodajemy 6-8 łyżek ksylitolu. Śliwki gotujemy 2 godziny na małym ogniu i często mieszamy, aby nie przywarły do dna i nic się nie przypaliło.
- Kolejnego dnia dodajemy pozostały ksylitol, przyprawy, mieszamy i gotujemy na małym ogniu pół godziny.
- Powidła śliwkowe możemy zjadać od razu lub zapasteryzować.
- Wówczas gorące powidła śliwkowe nakładamy do umytych słoików, zakręcamy i odwracamy do góry dnem. Słoiki przykrywamy ręcznikiem lub ścierką i zostawiamy do całkowitego ostudzenia.
Wskazówki:
- Ksylitolu potrzeba więcej, kiedy śliwki nie są dojrzałe, dojrzałe śliwki są naturalnie słodsze.
- Jeśli chcemy, aby powidła były gęstsze, można gotować je dłużej. Zwykle kiedy powidła postoją przez noc, kolejnego dnia mają super konsystencję.
- Goździki mielone dostaniemy bez problemu w większych sklepach lub zamówimy w internecie -> używam takich. Można też zmielić goździki samemu – idealny do tego będzie np. młynek do kawy.
- Goździki są bardzo intensywne w smaku, wystarczy ich niewielki dodatek. Zawsze mam zapas mielonych goździków i dodaję je dla zdrowia (i smaku!) do różnych słodkości – wegańskiej gorącej czekolady, piernika pomidorowego czy mojego ulubionego złotego mleka. W daniach wytrawnych goździki również sprawdzą się świetnie!
Śliwki – właściwości odżywcze
Śliwka zawiera witaminy C, A, E i witaminy z grupy B. Ponadto, jest źródłem potasu, żelaza, magnezu, wapnia i fosforu. Potas reguluje ciśnienie krwi, kontroluje pracę serca i bierze udział w przewodzeniu impulsów nerwowych. Żelazo odpowiada za dostarczenie tlenu do wszystkich komórek organizmu. Magnez zapobiega chorobom serca i obniża ciśnienie krwi.
Śliwki, dzięki dużej zawartości pektyn (błonnika), zapobiegają zaparciom, a co się z tym wiąże, zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworów jelita grubego. Śliwki poprawiają apetyt, działają korzystnie na trawienie i układ pokarmowy.
Ochrona przed wolnymi rodnikami, którą zapewniają śliwki, możliwa jest dzięki zawartości witamin C, A i E. Zwłaszcza ta ostatnia rzadko występuje w owocach. Śliwki bogate są również w witaminy z grupy B, dlatego mają świetny wpływ na układ nerwowy i nasze samopoczucie. Ciemne odmiany śliwek obfitują w polifenole (katechiny i kwas chlorogenowy), które wzmagają działanie antyoksydacyjne, a dzięki temu zapobiegają nowotworom i miażdżycy.
Ksylitol – właściwości odżywcze
Ksylitol jest bardzo popularnym zdrowym zamiennikiem białego rafinowanego cukru. Jest naturalną substancją słodzącą produkowaną z kory brzozy. Ksylitol należy go grupy polioli, czyli zgodnie z nomenklaturą chemiczną jest alkoholem cukrowym, chociaż nie ma nic wspólnego z alkoholem w powszechnym rozumieniu tego słowa.
Ksylitol wykazuje działanie antybakteryjne. Badania naukowe potwierdziły, że ksylitol zapobiega próchnicy. Z tego względu ksylitol często można znaleźć jako dodatek w pastach do zębów lepszej jakości.
Ksylitol, w przeciwieństwie do białego cukru, ma działanie zasadotwórcze, dzięki czemu wpływa pozytywnie na równowagę kwasowo-zasadową organizmu, która jest podstawą prawidłowej pracy układu odpornościowego.
Ksylitol ma niższy indeks glikemiczny od stołowego cukru oraz niższą kaloryczność. W przeciwieństwie do białego rafinowanego cukru ksylitol zawiera aż o 40% mniej kalorii i posiada zdecydowanie niższy indeks glikemiczny, dlatego jest polecany przede wszystkim cukrzykom i osobom, które się odchudzają. Co bardzo istotne, ksylitol nie podnosi poziomu glukozy we krwi!
Goździki – właściwości odżywcze
Goździki spośród wszystkich przypraw są najbogatsze w antyoksydanty, które neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników odpowiedzialnych za wywoływanie wielu chorób, w tym chorób nowotworowych. Ponadto goździki wpływają pozytywnie na układ trawienny, redukują wzdęcia i łagodzą zgagę. Goździki pomagają zmniejszyć stan zapalny w organizmie, wspomagają zdrowie wątroby, wzmacniają kości i stawy, a także są silnym środkiem bakteriobójczym i grzybobójczym.
Goździki od wieków używane są w leczeniu bólu zębów i dziąsła. Olejek lotny z goździków uznawany jest za środek antyseptyczny (odkażający) i przeciwbólowy. Rozcieńczony i wtarty w dziąsła łagodzi bóle zębów. Działanie przeciwbólowe wykazuje także rozgryziony owoc goździka. Olejek goździkowy jest używany jako czynnik antyseptyczny w naturalnych płynach do płukania jamy ustnej.
Goździki wspierają produkcję insuliny i obniżanie poziomu trójglicerydów i cholesterolu. Ułatwiają zasypianie i wpływają pozytywnie na układ nerwowy. Są pomocne przy przeziębieniu, grypie i alergii. Odświeżają oddech – również po zjedzeniu czosnku, którego zapach jest trudny do zneutralizowania.
Dziękuję za Twój czas i obecność,
Justyna @totalnienaturalniecom
JEŚLI LUBISZ DOMOWE PRZETWORY SPRÓBUJ TEŻ KONFITURY Z POMARAŃCZY
Korzystałam z następujących źródeł:
- Aleksander Pawłowski „Apteka domowa. Natura i zdrowie”, wyd. Printex, 2012 – informacje o właściwościach odżywczych śliwek i goździków
- https://akademiasmaku.pl/porada/zjedz-sliwke-jakie-cenne-wlasciwosci-maja-sliwki,507 – informacje o właściwościach odżywczych śliwek
- M. Grembecka, Ksylitol – rola w diecie oraz profilaktyce i terapii chorób człowieka, „Bromatologia i Chemia Toksykologiczna” 2015, nr 3, s. 340-343 – informacje o właściwościach odżywczych ksylitolu