fbpx
Darmowa dostawa od 350 zł
0
Twój koszyk

CZERNIAK SKÓRY I WPŁYW SŁOŃCA

czerniak skóry

Czy czerniak skóry ma jakikolwiek związek ze słońcem? Przekonuje nas się, że to słońce jest przyczyną czerniaka i należy się przed nim bezwzględnie chronić. Zobaczcie, czego dowiedziałam się na ten temat z książki „Siła zdrowych nawyków” dr Josepha Mercoli.

Tutaj zostawiam pierwszy wpis ze słonecznego cyklu -> KORZYSTANIE ZE SŁOŃCA – DLACZEGO WARTO I JAK TO ROBIĆ? oraz drugi -> ZNACZENIE WITAMINY D3 DLA ORGANIZMU + PROMIENIOWANIE UVA I UVB

SPIS TREŚCI

  1. 3 najpopularniejsze rodzaje raka skóry
  2. Czy ekspozycja na słońce powoduje czerniaka?
  3. Co powoduje czerniaka?
  4. Jaki wpływ ma słońce na czerniaka?
  5. Podsumowanie

3 najpopularniejsze rodzaje raka skóry

Dr Joseph Mercola wskazuje na 3 najpopularniejsze rodzaje raka skóry. Każdy nosi nazwę związaną z typem komórek, które atakuje:

  1. Rak podstawnokomórkowy (BCC). Zaczyna się w podstawnej warstwie naskórka, zwykle na twarzy. To najpowszechniejszy nowotwór skóry, najpopularniejszy u ludzi. Ten rodzaj najrzadziej powoduje przerzuty.
  2. Rak kolczystokomórkowy (SCC). Zaczyna się w komórkach nabłonka, zwykla na twarzy, szyi, uszach, ustach i grzbietach dłoni. Rośnie i rozprzestrzenia się nieco bardziej niż BCC.
  3. Czerniak. Zaczyna się w melanocytach, czyli komórkach produkujących pigment zwany melaniną (odpowiedzialny za opaleniznę). Melanina chroni głębsze warstwy skóry przed nadmiarem promieniowania. Czerniak częściej niż inne typy nowotworów skóry powoduje przerzuty na inne organy i jest najbardziej śmiertelny. Jednak, jak twierdzi dr Mercola, prawdopodobieństwo, że umrzemy na czerniaka to nic w porównaniu z prawdopodobieństwem śmierci w wyniku choroby układu krążenia.

Czy ekspozycja na słońce powoduje czerniaka?

Promienie słoneczne okryte są złą sławą jako przyczyna raka skóry, ale nie ma na to prawie żadnych dowodów. W rzeczywistości wiele badań dowodzi czegoś przeciwnego.

Dr med Robert Heaney twierdzi, że nie ma prawie żadnych dowodów na to, że ekspozycja na słońce zwiększa ryzyko zachorowania na raka, a ponadto istnieją nieodparte dowody potwierdzające przeciwstawną tezę.

Epidemia czerniaka wybuchła wśród osób pracujących WE WNĘTRZACH. Ci pracownicy doświadczają 3-9 razy mniej ekspozycji na słoneczne promieniowanie UV niż pracownicy na świeżym powietrzu, lecz występowanie czerniaka wzrosło tylko u pracowników pracujących w pomieszczeniach, i to przed 1940 rokiem.

Czerniak skóry częściej występuje na częściach ciała, które nie są wystawione na słońce, niż tych, które są. W 75% przypadków pojawia się w stosunkowo nieeksponowanych miejscach.

Czerniak skóry często jest źle diagnozowany – „wzrost występowania czerniaka”, o którym mogliście słyszeć, to w rzeczywistości wzrost występowania niewielkich, niezłośliwych zmian skórnych.

Śmiertelność spowodowana czerniakiem rzeczywiście rośnie wraz z większą ekspozycją na słońce.

Wzrost występowania przypadków czerniaka jest najprawdopodobniej związany z obniżeniem poziomu witaminy D, ponieważ dowiedziono, że zmniejsza ona ryzyko wystąpienia czerniaka.

czerniak skóry

Co powoduje czerniaka?

W przypadku wszystkich poważnych chorób wiele współpracujących czynników – takich jak złe odżywianie, toksyczne środowisko, stres oraz nieodpowiednia ilość snu – sprawia, że układ odpornościowy przestaje poprawnie działać.

W 2001 obszerny przegląd opublikowany przez Państwową Akademię Nauk wskazał, że ZOPTYMALIZOWANIE STOSUNKU KWASÓW TŁUSZCZOWYCH OMEGA-6 DO OMEGA-3 ZMNIEJSZA WYSTĘPOWANIE RAKA SKÓRY. Ponadto australijskie badanie opublikowane 20 lat temu wykazało, że u osób regularnie spożywających ryby, naturalnie bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, czerniak skóry występuje 40% rzadziej. Nasi przodkowie spożywali te tłuszcze w proporcjach od 5:1 do 1:1. Współcześnie, w wyniku przemysłowego przetwarzania żywności, stosunek ten osiągnął wartość od 20:1 do 50:1.

❗Ważne jest zatem nie tylko SPOŻYCIE WIĘKSZEJ ILOŚCI KWASÓW TŁUSZCZOWYCH OMEGA-3, lecz także znaczne ZMNIEJSZENIE SPOŻYCIA KWASÓW TŁUSZCZOWYCH OMEGA-6, aby SILNIE OBNIŻYĆ RYZYKO WYSTĄPIENIA CZERNIAKA.
❗Jedzenie większej ilości odżywczych pokarmów – WARZYWA, KISZONE WARZYWA, KIEŁKI dostarczy organizmowi składników, które dają potężną ochronę z przeciwutleniaczy równoważących nadmiar kwasu omega-6.

Jaki wpływ ma słońce na czerniaka?

Jak wspomina dr Heaney, słońce rzeczywiści odgrywa tu istotną rolę, ale nie tę, o której słyszeliśmy. CZERNIAK SKÓRY MOŻE tak naprawdę OZNACZAĆ ZBYT MAŁĄ EKSPOZYCJĘ NA SŁOŃCE. Badania wykazują wręcz, że śmiertelność w wyniku czerniaka spada po ekspozycji na promieniowanie UV. O tym, jak rozsądnie korzystać ze słońca pisałam tutaj.

Co więcej, czerniakowe zmiany skórne najczęściej nie występują na partiach skóry wystawianych na słońce i z tego powodu kremy przeciwsłoneczne przed nim nie chronią.
Ekspozycja na światło słoneczne, a właściwie WITAMINA D wytwarzana w odpowiedzi na promieniowanie UVB CHRONI NAS PRZED RAKIEM.

Wniosek jest taki, że jeśli unikamy słońca, ryzykujemy spadkiem poziomu witaminy D. To zwiększy prawdopodobieństwo wystąpienia czerniaka, a także dwóch głównych przyczyn śmiertelności: chorób serca i raka. Ryzyko związane z niedoborem witaminy D jest dużo bardziej niebezpieczne niż to wywoływane przez skórne komórki rakowe.

Podsumowanie

W ramach podsumowania zostawiam Wam wiadomości, które otrzymałam na Instagramie od dwóch osób, które opowiedziały mi o doświadczeniach z czerniakiem – jedna o własnym, druga o historii osoby z najbliższej rodziny. Oba przypadki potwierdzają to, o czym pisze dr Mercola w książce „Siła zdrowych nawyków”. Zostawiam Was z tymi wiadomościami, jak i z całym artykułem do przemyślenia.

czerniak skóry
czerniak skóry

O ZDROWIE MOŻNA DBAĆ NATURALNIE I ZA DARMO?

Dziękuję że tu jesteś,
Justyna @totalnienaturalniecom

Korzystałam z następujących źródeł:
  1. dr Joseph Mercola „Siła zdrowych nawyków”, wyd. Kobiece, 2021
Udostępnij ten wpis:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *