fbpx
Darmowa dostawa od 250 zł
0
Twój koszyk

ZNACZENIE WITAMINY D3 DLA ORGANIZMU + PROMIENIOWANIE UVA I UVB

znaczenie witaminy d3

W kolejnym wpisie dotyczącym korzystania ze słońca i witaminy D przybliżę Wam znaczenie witaminy D3 dla organizmu, a także czynniki, od których zależy jej produkcja, kiedy chcemy ją pozyskać naturalnie ze słońca. Napiszę również o różnicach między promieniowaniem UVA a UVB.

Tutaj zostawiam pierwszy wpis ze słonecznego cyklu -> KORZYSTANIE ZE SŁOŃCA – DLACZEGO WARTO I JAK TO ROBIĆ? oraz trzeci -> CZERNIAK SKÓRY I WPŁYW SŁOŃCA

SPIS TREŚCI
  1. Znaczenie witaminy D3 – korzyści dla zdrowia
  2. Czynniki, od których zależy produkcja witaminy D
  3. Promieniowanie UVA i UVB – różnice
  4. Opalanie na dworze
  5. Unikaj opalania przez okno
  6. Podsumowanie

Znaczenie witaminy D3 – korzyści dla zdrowia

Wytwarzana przez skórę w odpowiedzi na promieniowanie UVB WITAMINA D JEST NAJWAŻNIEJSZĄ Z KORZYŚCI ZDROWOTNYCH płynących z rozsądnego przebywania na świetle słonecznym. Ma ona wpływ na około 10% genów w organizmie. To sprawia, że jest niezbędna dla utrzymania zdrowia.

Witamina D3 odgrywa istotną rolę w zapobieganiu chorobom układu krążenia – pobudzając skórę do uwolnienia tlenku azotu, wspiera znaczne zmniejszenie nadciśnienia oraz ryzyka zawału serca czy udaru.

Współpracuje także z witaminą K, by wspomóc organizm w przyswajaniu wapnia z pożywienia, a następnie trzymać go z dala od tętnic (gdzie może przyczyniać się do ich stwardnienia, co jest niebezpieczną zapowiedzią chorób serca) i kierować do szkieletu.

Teorie łączące niedobór witaminy D z zachorowaniem na nowotwory sprawdzono i potwierdzono podczas ponad 200 badań epidemiologicznych. Raka piersi określono nawet mianem „syndromu niedoboru witaminy D”. Badania wskazywały, że zoptymalizowanie poziomu witaminy D może o połowę zmniejszyć ryzyko 16 różnych typów NOWOTWORÓW, włączając w to RAKA TRZUSTKI, PŁUC, JAJNIKA, PIERSI, PROSTATY, SKÓRY.

Wiele badań wskazuje, że witamina D może nawet zmniejszyć ryzyko wystąpienia próchnicy.

Jak podkreśla dr Joseph Mercola, być może największym dobrodziejstwem witaminy D jest fakt, że zmniejsza ryzyko śmierci z DOWOLNEJ PRZYCZYNY. Optymalizacja jej poziomu może być jedną z najważniejszych czynności, jakie możemy wykonać dla poprawy i utrzymania zdrowia.

Dr Joseph Mercola zalecał suplementację witaminą D3 i rozsądne korzystanie ze słońca, by wyleczyć pacjentów z szeroką gamą schorzeń – rakiem prostaty, depresją, autyzmem, reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS), astmą i zaburzeniami trawienia.

Witamina D wpływa na DNA poprzez receptory witaminy D (VDR), które łączą się z pewnymi miejscami ludzkiego genomu. Naukowcy zidentyfikowali prawie 3 TYSIĄCE GENÓW, na które wpływa poziom witaminy D, a jej receptory występują w całym organizmie. Okazuje się, że to wcale nie jest dziwne, że niezależnie od choroby lub schorzenia, witamina D odgrywa kluczową rolę.

Witamina D w rzeczywistości nie jest witaminą, lecz silnym PREKURSOREM HORMONÓW STEROIDOWYCH. Wpływa praktycznie na każdą komórkę organizmu.

Podniesienie poziomu witaminy D jest najsilniejszym naturalnym mechanizmem ZAPOBIEGANIA NOWOTWOROM.

Czynniki, od których zależy produkcja witaminy D

Produkcja witaminy D3 przez skórę różni się w zależności od wielu różnych czynników.

Wiek

Zwykle im bardziej jesteśmy po 50 roku życia, tym organizm jest mniej zdolny do przetwarzania promieniowania UVB w witaminę D.

Odbicie

W pobliżu wody, śniegu, lodu lub szkła ilość promieni UVB może być większa.

Wysokość

Im większa wysokość, tym większa intensywność światła słonecznego i mniej czasu potrzeba do produkcji witaminy D.

Pora roku

Kiedy słońce jest niżej niż 50 stopni nad horyzontem, niemal wszystkie promienie UVB są zaginane w atmosferze.

Kolor skóry i/lub obecna opalenizna

Im ciemniejsza skóra, tym więcej ekspozycji na słońce potrzebujemy, by utrzymać optymalny poziom witaminy D.

Zachmurzenie i smog

Jedno i drugie blokuje promienie UVB.

Kremy do opalania

Niemal wszystkie kremy słoneczne nie dopuszczają promieni UVB do skóry.

Szerokość geograficzna

Wysokość słońca na niebie, a zarazem ilość promieni UVB, które do nas docierają, zależy od naszego położenia na Ziemi.

Pora dnia

Im wyżej na niebie jest słońce, tym więcej promieni UVB dotrze do Ziemi. Najlepsza pora na produkcję witaminy D dzięki ekspozycji na słońce to ta, kiedy słońce znajduje się najwyżej. Jeśli jest zbyt nisko, warstwa ozonowa przefiltruje większość promieni UVB.

Warstwa ozonowa

Ozon filtruje promienie UVB. Tam, gdzie warstwa jest cienka, można wyprodukować dzienną dawkę witaminy D w zaledwie kilka minut. Potem szybko się okryjmy, żeby uniknąć poparzenia.

Waga

Im więcej ważysz, tym więcej potrzebujesz witaminy D.

znaczenie witaminy d3

Promieniowanie UVA i UVB – różnice

Istnieją 2 podstawowe rodzaje promieniowania ultrafioletowego – UVA i UVB. Każde ma inną długość fal i w różny sposób oddziałuje na organizm.

UVB pobudza skórę do produkcji witaminy D3, która pomaga chronić organizm przed UVA. Kiedy promienie UVB uderzają w skórę, zamienia ona pochodne cholesterolu w witaminę D3. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że może zyskać witaminę D bez znacznego przyciemnianie skóry, ponieważ długość fal UVB nie stymuluje pigmentu melaniny do tworzenia opalenizny.

Promieniowanie UVA działa inaczej. To ono wywołuje opaleniznę, dostając się wgłąb skóry. Za to nie wytwarza witaminy D3, a wręcz częściowo niszczy tę wytworzoną przez promienie UVB. Ponadto zwiększa także stres oksydacyjny. Promieniowanie UVA przyspiesza fotostarzenie skóry i wywołuje zmiany, które mogą prowadzić do raka skóry.

Opalanie na dworze

JEŚLI OPALAMY SIĘ NA DWORZE otrzymujemy jednocześnie UVA i UVB – światło słoneczne składa się w 95% z UVA i w 5% z UVB. Ten stosunek zapewnia naturalną równowagę, ponieważ jak wcześniej wspomniałam, promienie UVB wytwarzają witaminę D, która następnie pomaga chronić organizm przed promieniowaniem UVA, które wnika głębiej w skórę, jest odpowiedzialne za jej fotostarzenie i wywołuje zmiany, które mogą prowadzić do raka skóry.

Unikaj opalania przez okno

OPALANIE PRZEZ SZYBĘ/OKNO w domu, biurze, aucie nie zwiększa poziomu witaminy D. Podnosimy wówczas ryzyko zachorowania na raka skóry, bo przyswajamy promienie UVA, ale prawie żadnych UVB. Dodatkowo promienie UVA skutecznie zmniejszają poziom witaminy D. To jedna z przyczyn, dla których u osób często jeżdżących samochodem rak skóry występuje na ręce bliższej okna samochodu.

Podsumowanie

Odkąd korzystam z dobrodziejstwa witaminy D3, zauważyłam ogromną poprawę mojego stanu zdrowia, a zwłaszcza odporności – mniej choruję, nie przeziębiam się, skończyły się moje problemy ze skórą i alergią.

Suplementuję witaminę D3 całym rokiem, a latem nie boję się korzystać świadomie ze słońca. Dziś doceniam ogromne znaczenie witaminy D3 w procesie mojego zdrowienia i w utrzymywaniu mojego zdrowia na co dzień.

O ZDROWIE MOŻNA DBAĆ NATURALNIE I ZA DARMO?

Dziękuję że tu jesteś,
Justyna @totalnienaturalniecom

Korzystałam z następujących źródeł:
  1. dr Joseph Mercola „Siła zdrowych nawyków”, wyd. Kobiece, 2021
Udostępnij ten wpis:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *