fbpx
Darmowa dostawa od 350 zł
0
Twój koszyk

MIĘTA PIEPRZOWA – WŁAŚCIWOŚCI. NATURALNE REMEDIUM NA ZATOKI, MIGRENĘ I BÓLE MENSTRUACYJNE

mięta pieprzowa właściwości

Mięta pieprzowa to moje ulubione zioło, zaraz po nadzwyczajnej pokrzywie i mniszku lekarskim. Uwielbiam jej zapach i aromat. Piję miętę od dawna ze względu na jej smak. Intuicyjnie jednak czułam, że to zioło ma niezwykłą moc. Nie myliłam się.

Mięta działa wieloaspektowo. Pomaga począwszy od bóli brzucha, głowy czy uciążliwych u Pań bóli miesiączkowych, po zatkane zatoki, alergie, a nawet infekcje bakteryjne. Mentol, związek obecny w liściach mięty, który nadaje im wyrazisty aromat, ma właściwości przeciwbólowe, miejscowo znieczulające i przeciwdziałające podrażnieniom.

Czy to możliwe, że popularna herbata z mięty i olejek miętowy są w stanie pomóc nam na tak wiele dolegliwości? Powiem Wam tylko tyle… natura nigdy nie zawodzi!

SPIS TREŚCI

  1. Mięta pieprzowa – co zawierają liście mięty i olejek miętowy?
  2. Mięta pieprzowa – jakie ma działanie?
  3. Mięta pieprzowa – w jakich dolegliwościach przyniesie efekty?
  4. Mięta pieprzowa – moje doświadczenia i obserwacje
  5. Mięta pieprzowa – przeciwskazania
  6. Podsumowanie
  7. Źródła

Mięta pieprzowa – co zawierają liście mięty i olejek miętowy?

Herbata miętowa, parzona z liści rośliny, i olejek eteryczny z mięty pieprzowej są stosowane w tradycyjnych lekach. W składzie liści mięty znajdziemy między innymi:

  • kwas rozmarynowy i
  • kilka flawonoidów, głównie eriocytrynę, luteolinę i hesperydynę
  • przeciwutleniacze
  • witaminy A, B2 i C,
  • a także minerały, takie jak cynk, wapń, miedź i magnez

Z kolei głównymi lotnymi składnikami olejku eterycznego są:

  • mentol i
  • menton

Mięta pieprzowa – jakie ma działanie?

Mięta pieprzowa w badaniach wykazała następujące działanie:

  • przeciwdrobnoustrojowe, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne
  • silne działanie przeciwutleniające i przeciwnowotworowe
  • potencjał antyalergiczny
  • relaksacyjne na tkankę żołądkowo-jelitową (pomoc w dolegliwościach trawiennych)
  • przeciwbólowe i znieczulające w ośrodkowym i obwodowym układzie nerwowym
  • działanie wzmacniające odporność
  • w leczeniu gorączki i przeziębienia
  • w leczeniu jamy ustnej błony śluzowej i zapalenia gardła
  • potencjał chemoprewencyjny, czyli chroniący przed nowotworami (poprzez działanie hamujące, odwracające lub opóźniające procesy nowotworowe) i radioprotekcyjny
  • działanie przeciwcukrzycowe

W książce „Zielarnia. Jak czerpać ze skarbów natury?” działanie mięty opisane jest następująco. Mięta pobudza wydzielanie soków trawiennych, działa rozkurczowo, żółciopędnie, wiatropędnie, uspokajająco, odkażająco, przeciwbólowo, napotnie, przeciwwymiotnie.

Mięta pieprzowa – w jakich dolegliwościach przyniesie efekty?

1. ZABURZENIA TRAWIENIA

Mięta pieprzowa rozluźnia układ trawienny i łagodzi problemy trawienne – ból brzucha, gazy, wzdęcia i niestrawność, ponieważ pomaga zwiększyć wydzielanie żółci i pobudza przepływ żółci, co prowadzi do łatwiejszego i szybszego trawienia. Stwierdzono, że w szczególności mięta pieprzowa łagodzi ból i dyskomfort powodowany przez gazy i wzdęcia. Mięta pieprzowa zapobiega również kurczeniu się mięśni gładkich, co pozwala zmniejszyć skurcze jelit.

Mięta pieprzowa może również pomóc złagodzić wrzody żołądka i zespół jelita drażliwego (IBS). Przegląd 9 eksperymentów z udziałem 926 osób z zespołem jelita drażliwego (IBS), leczonych olejem miętowym przez co najmniej 2 tygodnie, wykazał, że mięta pieprzowa zapewnia znacznie lepsze złagodzenie objawów niż placebo. W 2015 roku dwóch naukowców przeprowadziło przegląd piśmiennictwa z 16 badań klinicznych i ocenili zastosowanie dojelitowego olejku miętowego w leczeniu zespołu jelita drażliwego (IBS). Doszli do wniosku, że w porównaniu do leczenia farmakologicznego, olejek miętowy był lepszym sposobem pozwalającym złagodzić objawy i poprawić jakość życia. Autorzy drugiego przeglądu systematycznego i metaanalizy obejmującej 33 badania uzyskali podobne wyniki. Napisali w nim, że olejek miętowy jest zarówno skuteczny, jak i dobrze tolerowany w krótkotrwałym leczeniu IBS.

W 14 badaniach klinicznych z udziałem 2 tys. dzieci wykazano, że mięta pieprzowa zmniejszyła częstotliwość, długość i nasilenie bólu brzucha.

2. BÓLE GŁOWY I NUDNOŚCI

Mentol zawarty w mięcie działa rozluźniająco, zwiększa przepływ krwi i zapewnia uczucie chłodu. Olejek miętowy nałożony na czoło i skronie pomoże zmniejszyć ból głowy. Sam aromat herbaty miętowej może pomóc rozluźnić mięśnie i zmniejszyć ból głowy.

Mięta pieprzowa pomaga złagodzić nudności i bóle głowy. Orzeźwiający zapach mięty zapewnia szybką ulgę w nudnościach, dodaje się go do łagodzących balsamów przeznaczonych na mdłości. Jednak samo zgniecenie (i wdychanie) świeżych liści mięty może dać ten sam efekt. Mięta może również łagodzić stany zapalne i wzrost temperatury związane z bólami głowy i migrenami.

Mięta jest stosowana w formie naparu przy nudnościach, a także pomocniczo przy chorobie lokomocyjnej.

3. SKURCZE MENSTRUACYJNE

Ponieważ mięta pieprzowa działa rozluźniająco na mięśnie, może łagodzić bóle miesiączkowe. W jednym badaniu z udziałem 127 kobiet stwierdzono, że kapsułki z wyciągiem z rośliny są tak samo skuteczne, jak niesteroidowy lek przeciwzapalny w zmniejszaniu intensywności i czasu trwania dolegliwości.

4. ZATKANE ZATOKI

Mięta pieprzowa ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Z tego powodu przygotowana z niej herbata może pomóc w przypadku zatkanych zatok w przebiegu infekcji, przeziębienia i alergii. Ponadto badania pokazują, że mentol poprawia przepływ powietrza w jamie nosowej, dlatego para z herbaty miętowej może ułatwić oddychanie.

5. KASZEL I PRZEZIĘBIENIE

Mięta pieprzowa pomaga usunąć zatory i inne zaburzenia układu oddechowego, ponieważ chłodzi i łagodzi gardło, nos i inne części układu oddechowego. Dzięki temu mięta pieprzowa pomaga złagodzić zatory spowodowane kaszlem i przeziębieniami.

6. ALERGIE

Mięta pieprzowa zawiera kwas rozmarynowy, który zmniejsza objawy reakcji alergicznych, takich jak katar czy swędzenie oczu. Kwas rozmarynowy został przebadany pod kątem jego potencjału w łagodzeniu objawów alergii sezonowej i astmy.

Według badań opublikowanych w czasopiśmie Biofactors, codzienne przyjmowanie 50 miligramów kwasu rozmarynowego, pomogło zmniejszyć poziom cząsteczek zapalnych i eozynofili lub białych krwinek związanych z alergią, prowadząc do znacznego zmniejszenia objawów.

7. INFEKCJE BAKTERYJNE

W jednym badaniu stwierdzono, że olejek miętowy zapobiega rozwojowi bakterii przenoszonych przez żywność, w tym E.Coli, Listeria i Salmonella. Zabija też gronkowce i bakterie związane z zapaleniem płuc. Ponadto badania wskazują, że mięta pieprzowa zmniejsza liczbę mikrobów bytujących w jamie ustnej.

Zdaniem naukowców, szczególnie 2 główne składniki mięty – mentol i menton – charakteryzują się silnym działaniem przeciwdrobnoustrojowym. Według niektórych badaczy olejek miętowy wykazuje również aktywność wobec drożdżaków z rodzaju Candida oraz grzybów pleśniowych.

8. KONCENTRACJA

Picie herbaty miętowej może poprawić zdolność skupienia. Z kolei olejek miętowy poprawia pamięć i czujność.

9. ULGA W BÓLU I ZMĘCZENIU

Jeśli czujesz się przygnębiony, niespokojny, ospały lub wyczerpany, mięta może być przydatna. Stwierdzono również, że pomaga zwiększyć próg bólu u ludzi.

mięta pieprzowa właściwości

Mięta pieprzowa – moje doświadczenia i obserwacje

Herbata z mięty pieprzowej jest u mnie na porządku dziennym. Co obserwuję po jej wypiciu? Szybką poprawę w obrębie wszelkich dolegliwości jelitowych. Niestety, kiedy jem poza domem (co rzadko mi się zdarza, zwykle przy okazji podróżowania) takie sytuacje są bardzo częste. Pojawia się wówczas niestrawność, wzdęcia, gazy, ból brzucha. Zamiast herbaty z mięty w takich sytuacjach niezawodne mogą okazać się też krople miętowe. Przynoszą natychmiastową ulgę. Pojawia się „odbijanie” i od razu czuję się lepiej. Krople miętowe mam zawsze ze sobą, kiedy zdarza mi się jeść w nieznanym miejscu. Wypijam je w trakcie posiłku. Można również wypić je od razu po jedzeniu.

Co jeszcze obserwuję po wypiciu herbaty miętowej? Faktycznie bóle głowy, o ile się u mnie pojawiają, są znacznie słabsze. Zauważyłam także istotne złagodzenie bóli miesiączkowych! To naprawdę działa! Piję herbatę z mięty kilka razy dziennie w trakcie miesiączki (zaczynam nawet kilka dni przed dla lepszego efektu).

Zatkane zatoki mam rzadko (płukanie ust olejem pomogło mi pozbyć się tego problemu), ale kiedy wypiję miętę lub zrobię inhalacje z użyciem olejku miętowego, zawsze czuję ulgę.

Mięta pieprzowa – przeciwskazania

Naparów miętowych nie należy podawać małym dzieciom oraz osobom z chorobą refluksową przełyku lub zgagą (mięta stymuluje wydzielanie soku żołądkowego). Mięta może nasilać objawy choroby refluksowej przełyku, więc osoby cierpiące na tę dolegliwość powinny powstrzymać się od przyjmowania mięty. Osoby z kamieniami żółciowymi powinny również uważać, aby nie spożywać mięty. 

Zaleca się ostrożność w leczeniu olejem z mięty pieprzowej u pacjentów z przepukliną rozworu przełykowego lub kamieniami nerkowymi.

Olejek miętowy stosowany zewnętrznie w nadmiernych ilościach może powodować bóle i wymioty, problemy ze snem i reakcje alergiczne. Nie powinny go używać dzieci do 8 lat (ze względu na ryzyko wywołania skurczu krtani i oskrzeli), kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Podsumowanie

Popularna mięta to nie tylko naturalne remedium na wzdęcia, niestrawność czy zespół jelita drażliwego, ale również na nudności, wymioty, zatkane zatoki, bóle głowy, kaszel i zapalenie oskrzeli. Ponadto, olejek eteryczny oraz ekstrakty z liści mięty wykazują działanie przeciwdrobnoustrojowe, przeciwwirusowe, grzybobójcze, owadobójcze, radioochronne i antyoksydacyjne.

Ziele i liście mięty pieprzowej zawierają składniki aktywne, w tym przeciwutleniacze, dlatego od dawna były wykorzystywane w medycynie ludowej. Współczesne badania potwierdzają wcześniejsze obserwacje i przedstawiają dowody na to, że zawarte w niej związki zapobiegają wielu chorobom cywilizacyjnym, takim jak miażdżyca, cukrzyca, otyłość czy nowotwory.

Dziękuję za Twój czas i obecność,
Justyna @totalnienaturalniecom

Korzystałam z następujących źródeł:
  1. A review of the bioactivity and potential health benefits of peppermint tea (Mentha piperita L.) – PubMed (nih.gov)
  2. Ethnomedicinal, phytochemical and pharmacological updates on Peppermint (Mentha × piperita L.)-A review – PubMed (nih.gov)
  3. Mentha piperita (peppermint) – PubMed (nih.gov)
  4. Olejek miętowy łagodzi objawy zespołu jelita drażliwego (mercola.com)
  5. Mięta: Dowiedz się więcej o tym orzeźwiającym ziole (mercola.com)
  6. Miesięcznik „O czym lekarze Ci nie powiedzą” wydanie specjalne 1/2022 „Magia ziół”
  7. „Zielarnia. Jak czerpać ze skarbów natury?”, wyd. Publicat, 2019
Udostępnij ten wpis:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *