fbpx
Darmowa dostawa od 250 zł
0
Twój koszyk

KOMPOT Z JABŁEK I ŚLIWEK – NAWILŻA PŁUCA I NAWADNIA

kompot z jabłek i śliwek

Kompot z jabłek i śliwek towarzyszy mi całą tegoroczną jesień. Końcówka września to idealny czas na rozpoczęcie sezonu na picie kompotów. Organizm wówczas domaga się rozgrzewających napojów. W kompocie możemy, oprócz owoców, przemycić wiele cennych składników i przypraw, które kompleksowo zadbają o nasz organizm.

Kompot to wspaniałe źródło nawodnienia organizmu. W moim menu traktuję go również jako deser z uwagi na obecność naturalnej słodyczy pochodzącej z sezonowych owoców.

Kompot z jabłek i śliwek nie jest typowym kompotem. To prawdziwy napój mocy. Medycyna chińska uważa kompoty za prawdziwy skarb dla naszego zdrowia. Dlaczego? Przeczytacie o tym w dalszej części wpisu.

SPIS TREŚCI

  1. Kompot z jabłek i śliwek – przepis (składniki)
  2. Kompot z jabłek i śliwek – przepis (przygotowanie)
  3. Kompot – właściwości według medycyny chińskiej
  4. Jabłka – właściwości odżywcze według medycyny chińskiej
  5. Śliwki – właściwości odżywcze według medycyny chińskiej
  6. Jagody goji – właściwości odżywcze według medycyny chińskiej

Kompot z jabłek i śliwek

Czas przygotowania: 30 minut

Składniki (na 6 porcji):

  • 500 g jabłek
  • 500 g śliwek
  • 6 szklanek wody (1,5 l)
  • garść jagód goji
  • 1 łyżeczka cynamonu cejlońskiego
  • 1/2 łyżeczki kardamonu
  • 1/2 łyżeczki goździków mielonych
  • opcjonalnie: 2 łyżki ksylitolu, miód po przestygnięciu kompotu

Przygotowanie:

  1. Owoce myjemy, jabłka pozbawiamy gniazd nasiennych, śliwki pestek. Owoce kroimy na małe cząstki. Wrzucamy do garnka razem z pozostałymi składnikami i zalewamy wodą.
  2. Kompot gotujemy 20 minut na średnim ogniu pod przykryciem. Kompot ewentualnie dosładzamy po zdjęciu z ognia.
Wskazówki:
  • Goździki mielone dostaniemy bez problemu w większych sklepach lub zamówimy w internecie -> używam takich. Można też zmielić goździki samemu – idealny do tego będzie np. młynek do kawy.
  • Goździki są bardzo intensywne w smaku, wystarczy ich niewielki dodatek. Zawsze mam zapas mielonych goździków i dodaję je dla zdrowia (i smaku!) do różnych słodkości – wegańskiej gorącej czekolady, piernika pomidorowego czy mojego ulubionego złotego mleka. W daniach wytrawnych goździki również sprawdzą się świetnie!
kompot z jabłek i śliwek

Kompot – właściwości według medycyny chińskiej

Kompot według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej:

  • ma wspierające działanie na funkcjonowanie całego organizmu
  • skutecznie nawilża płuca mające jesienią i zimą większą podatność na suchość
  • buduje płyny ciała w tym krew – kompoty są jedną z najlepszych form nawodnienia ciała
  • oczyszcza organizm poprzez poprawę funkcjonowania jelit

Jesienią i zimą, kiedy jesteśmy wyziębieni, świetnym dodatkiem do kompotu będą przyprawy korzenne o silnych właściwościach rozgrzewających – goździki, cynamon, kardamon, imbir.

Jabłka właściwości odżywcze (według medycyny chińskiej)

Jabłka zawierają wapń, potas, żelazo, sód, fosfor, siarkę, witaminy: A, B1, B2, C, niacynę, a takze flawony, kwas jabłkowy, kwas cytrynowy, pektynę i taninę.

Należą do owoców odżywczych, witaminizujących, tonizujących Yin (element żeński, łagodny, przyjmujący) płuc, zapobiegają ich suchości. Nawilżają płuca. Pomagają w chorobach związanych z wilgocią, takich jak syndrom Bi (reumatyzm), zmniejszają cholesterol. Jabłka są pomocne w dolegliwościach woreczka żółciowego. Jabłka łagodzą pobudzenie, tworzą płyny ciała, łagodzą biegunkę i wzmacniają apetyt.

Likwidują gorąco i Ogień, szczególnie jelit, dlatego też dobrze zrobią osobom mającym problemy z chorobami zapalnymi jelit, takimi jak np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Jabłka odprowadzają toksyny, regulują wypróżnianie, tonizują Qi (energię życiową) śledziony i płuc. Jabłka są pomocne w wyczerpaniu i zmęczeniu, w niedoborze cukru, regulują poziom cukru we krwi. Tonizują krew serca i pomagają w problemach ze snem.

Śliwki właściwości odżywcze (według medycyny chińskiej)

Śliwki zawierają znakomite proporcje między potasem a sodem, witaminy B1, B2 i C. Są bogate w żelazo. Mają idealną zawartość wapnia i fosforu oraz minimalną ilość białka i tłuszczu.

Śliwki oczyszczają gorąco wątroby, rozpraszają stagnację QI (energii życiowej) i zastoje krwi, wytwarzają płyny ciała i działają moczopędnie.

Jagody goji właściwości odżywcze (według medycyny chińskiej)

Jagody goji są jednym z najpotężniejszych przeciwutleniaczy na naszej planecie. Są bardzo cenione w medycynie chińskiej. Są szczególnie korzystne dla nerek oraz wątroby. Jagody goji wzmacniają odporność, dostarczają wielu cennych właściwości odżywczych.

Dziękuję że tu jesteś,

Justyna @totalnienaturalniecom

SPRÓBUJ TEŻ KOMPOTU Z RABARBARU I POKRZYWY

Korzystałam z następujących źródeł:
  1. Alicja Kowalska Dorscheid „Najskuteczniejsze terapie Tradycyjnej Medycyny Chińskiej”, wyd. Vital, 2018 – informacje o właściwościach odżywczych jabłek
  2. Kastner Joerg „Terapia pożywieniem. Dietetyka według tradycyjnej medycyny chińskiej”, wyd. Galaktyka, 2014 – informacje o właściwościach odżywczych jabłek, śliwek
  3. Miesięcznik „O czym lekarze Ci nie powiedzą” 2/2022 – informacje o właściwościach odżywczych jagód goji
  4. Kompot – cudowny napój – piecsmakow.com.pl
Udostępnij ten wpis:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *