fbpx
Darmowa dostawa od 350 zł
0
Twój koszyk

KOMPOT Z RABARBARU I POKRZYWY

kompot z rabarbaru i pokrzywy

Nie wiem jak Wy, ale ja nigdy nie byłam zwolenniczką rabarbaru. Znalazłam na niego jednak swoje sposoby. Jednym z nich jest kompot z rabarbaru i pokrzywy. Inny to mój absolutny faworyt – rabarbar pod owsianą kruszonką.

Sposób na rabarbar jest następujący – warto złagodzić jego intensywny kwaskowy smak. Na surowo będzie trudniej. W procesie gotowania rabarbar traci nieco swój kwaskowy posmak. Klasyka wśród rabarbarowych kompotów to kompot z jabłek i rabarbaru, a ponieważ w lodówce całą wiosnę mam zapas świeżej pokrzywy przygotowałam kompot z rabarbaru i pokrzywy. Z dodatkiem ksylitolu i goździkow, które będą dodatkowym doładowaniem dla naszego zdrowia.

Kochani, pokrzywa to zioło o wielkiej mocy. Pamiętajcie, aby zbierać ją z dala od ruchu ulicznego (robię to zawsze w lesie). Początki czerwca to końcówka najbardziej wartościowej pokrzywy. Można zacząć zbierać ją już pod koniec kwietnia. Zbieram zawsze większe ilości pokrzywy, suszę i korzystam z jej dobrodziejstwa całym rokiem. A całą wiosnę gotuję zupę z pokrzywą.

Zajrzyjcie na koniec wpisu, czeka tam na Was sporo wiedzy o właściwościach odżywczych pokrzywy, rabarbaru i goździków!

SPIS TREŚCI
  1. Kompot z rabarbaru i pokrzywy – przepis (składniki)
  2. Kompot z rabarbaru i pokrzywy – przepis (przygotowanie)
  3. Pokrzywa – właściwości odżywcze
  4. Rabarbar – właściwości odżywcze
  5. Goździki – właściwości odżywcze

Kompot z rabarbaru i pokrzywy

Czas przygotowania: 15 minut

Składniki (na 4-6 porcji):

  • 1 spora łodyga rabarbaru (200 g)
  • 6 szklanek wody (1,5 l)
  • 1 garść liści świeżej pokrzywy (20 g)
  • 4 łyżki ksylitolu
  • 1/2 łyżeczki goździków mielonych

Przygotowanie:

  1. Rabarbar myjemy, odkrawamy liście i zdrewniałe końcówki, kroimy na małe kawałki i wkładamy do garnka. Rabarbar zalewamy wodą i gotujemy ok. 10 minut na małym ogniu, aż zacznie się rozpadać.
  2. Pokrzywę przelewamy wrzątkiem – wówczas przestanie parzyć i pozbawimy ją zabrudzeń i ewentualnych zanieczyszczeń. Pokrzywę kroimy w paski.
  3. Do rabarbaru dodajemy pokrzywę i pozostałe składniki. Gotujemy jeszcze 2-3 minuty.
Wskazówki:
  • Goździki mielone dostaniemy bez problemu w większych sklepach lub zamówimy w internecie -> używam takich. Można też zmielić goździki samemu – idealny do tego będzie np. młynek do kawy.
  • Goździki są bardzo intensywne w smaku, wystarczy ich niewielki dodatek. Zawsze mam zapas mielonych goździków i dodaję je dla zdrowia (i smaku!) do różnych słodkości – wegańskiej gorącej czekolady, piernika pomidorowego czy mojego ulubionego złotego mleka. W daniach wytrawnych goździki również sprawdzą się świetnie!
kompot z rabarbaru i pokrzywy

Pokrzywa – właściwości odżywcze

W liściach pokrzywy znajdują się między innymi: liczne kwasy organiczne, flawonoidy, garbniki, karotenoidy oraz wiele witamin – B2, C, K, E oraz kwas pantotenowy. Pokrzywa jest także bogata w niezbędne dla człowieka składniki mineralne, takie jak: potas, wapń, fosfor, żelazo, magnez, mangan i krzem.

Pokrzywa poprawia trawienie i przyswajanie pokarmów. Zwiększa wydalanie moczu, a wraz z nim szkodliwych produktów przemiany materii – przede wszystkim mocznika. Dlatego może być wykorzystana w leczeniu przewlekłych zakażeń i kamicy nerkowej. Pokrzywa leczy stany zapalne w przewodzie pokarmowym, hamuje małe krwawienia. Jest naturalnym lekiem w zaburzeniach czynności przewodu pokarmowego, a nawet w biegunkach.

Zawarte w pokrzywie związki czynne obniżają poziom cukru we krwi i zapobiegają nadmiernemu poceniu się. Pokrzywa może być cennym źródłem związków żelaza w stanach jego niedoboru, np. w anemii. Działa korzystnie na skórę i włosy, zmniejszając łupież i łojotok. Ponadto wyciągi z liści i korzeni pokrzywy wzmacniają odporność organizmu przeciwko infekcjom wirusowym. Pokrzywa wykazuje działanie przeciwbiegunkowe.

Rabarbar – właściwości odżywcze

Zawiera magnez, potas, wapń, sód, żelazo, fosfor, witaminy z grupy B, witaminę C i beta-karoten. Stosowany jest w leczeniu otyłości, braku łaknienia oraz łagodnej żółtaczce. Wykazuje właściwości przeczyszczające oraz dezynfekujące przewód pokarmowy.

Ze względu na dużą zawartość kwasu szczawiowego, nie można go jeść w dużych ilościach. Nie powinny go spożywać osoby chorujące na kamicę nerkową, artretyzm i z problemami przewodu pokarmowego. W procesie obróbki termicznej kwas szczawiowy ulega w dużym stopniu rozkładowi. Pieczony rabarbar wykazuje właściwości antynowotworowe.

Goździki – właściwości odżywcze

Goździki spośród wszystkich przypraw są najbogatsze w antyoksydanty, które neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników odpowiedzialnych za wywoływanie wielu chorób, w tym chorób nowotworowych. Ponadto goździki wpływają pozytywnie na układ trawienny, redukują wzdęcia i łagodzą zgagę. Goździki pomagają zmniejszyć stan zapalny w organizmie, wspomagają zdrowie wątroby, wzmacniają kości i stawy, a także są silnym środkiem bakteriobójczym i grzybobójczym.

Goździki od wieków używane są w leczeniu bólu zębów i dziąsła. Olejek lotny z goździków uznawany jest za środek antyseptyczny (odkażający) i przeciwbólowy. Rozcieńczony i wtarty w dziąsła łagodzi bóle zębów. Działanie przeciwbólowe wykazuje także rozgryziony owoc goździka. Olejek goździkowy jest używany jako czynnik antyseptyczny w naturalnych płynach do płukania jamy ustnej.

Goździki wspierają produkcję insuliny i obniżanie poziomu trójglicerydów i cholesterolu. Ułatwiają zasypianie i wpływają pozytywnie na układ nerwowy. Są pomocne przy przeziębieniu, grypie i alergii. Odświeżają oddech – również po zjedzeniu czosnku, którego zapach jest trudny do zneutralizowania.

Dziękuję że tu jesteś,

Justyna @totalnienaturalniecom

JEŚLI LUBISZ KOMPOTY SPRÓBUJ TEŻ KOMPOTU Z JABŁEK I ŚLIWEK

Korzystałam z następujących źródeł:
  1. Aleksander Pawłowski „Apteka domowa. Natura i zdrowie”, wyd. Printex, 2012 – informacje o właściwościach odżywczych pokrzywy, rabarbaru i goździków
Udostępnij ten wpis:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *