fbpx
Darmowa dostawa od 350 zł
0
Twój koszyk

KASZOTTO Z BOTWINY Z POMIDORAMI

kaszotto z botwiny z pomidorami

Kaszotto z botwiny z pomidorami to przepis prosty jak przysłowiowy barszcz. Z pewnością urozmaici wiosenny jadłospis. Z użyciem botwiny do niedawna jadłam tylko zupę z botwiny. I teraz już wiem, jak wiele straciłam!

Botwina to roślina bardzo niepozorna i zarazem bardzo wartościowa! Z badań naukowych wynika, że botwina ma potwierdzone działanie antybakteryjne, przeciwbólowe, przeciwutleniające, przeciwcukrzycowe. O burakach i ich niesamowitych właściwościach dla zdrowia pisałam tutaj.

Więcej na temat prozdrowotnych właściwości botwiny oraz pomidorów i kaszy gryczanej, która jest głównym składnikiem kaszotto z botwiny znajdziecie jak zawsze na końcu wpisu.

SPIS TREŚCI
  1. Kaszotto z botwiny z pomidorami – przepis (składniki)
  2. Kaszotto z botwiny z pomidorami – przepis (przygotowanie)
  3. Botwina – właściwości odżywcze
  4. Pomidory – właściwości odżywcze
  5. Kasza gryczana – właściwości odżywcze

Kaszotto z botwiny z pomidorami

Czas przygotowania: 30 minut

Składniki (na 4 porcje):

  • 1 cebula czerwona
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 łyżka oleju kokosowego nierafinowanego
  • 1 szklanka kaszy gryczanej niepalonej (200 g)
  • 2 szklanki wody (400 ml)
  • 2 małe pęczki botwiny z buraczkami lub 1 duży (1 pęczek to ok. 150-200 g)
  • 1 duży pomidor malinowy lub 2 mniejsze (400 g)
  • przyprawy: 1/4 łyżeczki pieprzu czarnego, 1/4 łyżeczki pieprzu ziołowego, 1 łyżeczka soli kłodawskiej, 1 łyżeczka tymianku, 1 łyżeczka majeranku, 1 łyżeczka kolendry, 1 łyżeczka kuminu, 1/2 łyżeczki goździków mielonych
  • do podania: pestki dyni, natka pietruszki i płatki drożdżowe nieaktywne

Przygotowanie:

  1. Na oleju kokosowym w woku lub na patelni podsmażamy pokrojoną cebulę mieszając przez około 3-4 minuty. Następnie dodajemy posiekany drobno czosnek i nadal smażymy przez około 1-2 minuty.
  2. Liście, łodygi botwiny i buraczki dokładnie myjemy. Oddzielamy łodygi z buraczkami od liści. Kroimy drobno.
  3. Dodajemy kaszę, pokrojonego w kostkę pomidora malinowego, łodygi i buraczki. Wszystko posypujemy przyprawami, zalewamy wodą i dokładnie mieszamy.
  4. Dusimy pod przykryciem na średnim ogniu przez 15 minut, aż kasza będzie miękka.
  5. Dodajemy liście botwinki, mieszamy i dusimy jeszcze 2-3 minuty.
  6. Kaszotto podajemy posypane pestkami dyni, natką pietruszki i płatkami drożdżowymi.
kaszotto z botwiny z pomidorami

Botwina – właściwości odżywcze

Jest bogata w witaminy z grupy B, witaminę C i prowitaminę A. Zawiera też mnóstwo potasu, magnezu, wapnia, żelaza, znacznie mniej sodu i fosforu. Ze względu na dużą zawartość żelaza botwina wspomaga leczenie niedokrwistości, wpływa pozytywnie na pracę przewodu pokarmowego i przeciwdziała zaparciom. Botwina jest zalecana jako naturalny lek w profilaktyce chorób nowotworowych.

W badaniu naukowym wykazano, że botwina wykazuje aktywność przeciwbakteryjną przeciwko trzem szczepom bakteryjnym Gram-dodatnim i pięciu Gram-ujemnym, w tym przeciwko gronkowcowi złocistemu, paciorkowcowi kałowemu, pałeczce zapalenia płuc czy salmonelli, a także przeciwcukrzycową. W związku z tym botwina może stanowić naturalne remedium zamiast antybiotyków i leków przeciwcukrzycowych.

Naukowcy dowiedli silnego działania przeciwutleniającego botwiny. Z kolei w badaniu naukowym przeprowadzonym na myszach stwierdzono, że korzeń buraka posiada silny potencjał przeciwbólowy!

Pomidory – właściwości odżywcze

Pomidory zawierają witaminę C, folian, beta-karoten, potas, wapń, magnez i fosfor. Witamina C wzmacnia odporność organizmu i chroni nas przed różnymi infekcjami. Ponadto witamina C uszczelnia ściany naczyń krwionośnych.

Pomidory są wspaniałym antyseptykiem, co oznacza, że mają właściwości przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwzapalneWspomagają pracę wątroby i niwelują stany zapalne w organizmie.

Pomidory to bogate źródło likopenu. Likopen jest bardzo silnym antyutleniaczem. Zapobiega on zawałom serca, rozwojowi miażdżycy, a także zmniejsza ryzyko raka. Likopen wykazuje ponadto działanie hamujące stany zapalne w organizmie.

LIKOPEN STAJE SIĘ NAJBARDZIEJ AKTYWNY W WYSOKICH TEMPERATURACH I PODCZAS OBRÓBKI CIEPLNEJ! Może to być duszenie, gotowanie w wodzie lub na parze czy pieczenie.

Kasza gryczana – właściwości odżywcze

Kasza gryczana jest uważana za jedną z najzdrowszych kasz. Zawiera dużo białka o wysokiej wartości odżywczej, m.in. lizynę i tryptofan, których nasz organizm sam nie potrafi wytwarzać. Zawiera dużo kwasu foliowego, jest zasobna w magnez, cynk, mangan, wapń, jod, miedź, żelazo, potas i fosfor, a ponadto witaminy: B3, B6, B12, B2, B1, E, K.

Kasza gryczana obfituje także we flawonoidy, które m.in. zwiększają przeciwutleniające działanie witaminy C i chronią przed działaniem wolnych rodników. Jednym z najważniejszych flawonoidów zawartych w kaszy gryczanej jest rutyna, która wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne, a także pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu LDL. Rutyna w diecie zapobiega arteriosklerozie, a także chorobom i atakom serca. Ciekawostka jest taka, że rutyna sprzedawana jako suplement i lek na rozszerzenie tętnic jest w rzeczywistości często pozyskiwana z liście gryki.

Kaszę gryczaną poleca się przy zaburzeniach czynności jelit, dolegliwościach układu krążenia, zwłaszcza w nadciśnieniu. Gryka z uwagi na zawartość błonnika będzie działała korzystnie w zespole jelita drażliwego oraz przy nawracającym problemie biegunek i zaparć.

Kasza gryczana nie zawiera glutenu – może być z powodzeniem stosowana w diecie bezglutenowej.

Dziękuję za Twój czas i obecność,
Justyna @totalnienaturalniecom

JEŚLI LUBISZ POMIDORY SPRÓBUJ TEŻ PYSZNEJ I ODŻYWCZEJ ZUPY KREM Z PIECZONYCH POMIDORÓW I PAPRYKI

Korzystałam z następujących źródeł:
  1. Aleksander Pawłowski „Apteka domowa. Natura i zdrowie”, wyd. Printex, 2012 – informacje o właściwościach odżywczych botwiny, pomidorów i kaszy gryczanej
  2. Antibacterial and Potential Antidiabetic Activities of Flavone C-glycosides Isolated from Beta vulgaris Subspecies cicla L. var. Flavescens (Amaranthaceae) Cultivated in Egypt – PubMed (nih.gov) – informacje o właściwościach odżywczych botwiny
  3. Antioxidant and antiacetylcholinesterase activities of chard (Beta vulgaris L. var. cicla) – PubMed (nih.gov) – j.w.
  4. Wild edible Swiss chard leaves (Beta vulgaris L. var. cicla): Nutritional, phytochemical composition and biological activities – PubMed (nih.gov) – j.w.
  5. Anti-nociceptive potential of lyophilized Beta vulgaris L. (Beet root) powder – PubMed (nih.gov) – j.w.
  6. Kasza gryczana – właściwości i wartości odżywcze. Przepisy kasza gryczana (ekologia.pl) – informacje o właściwościach odżywczych kaszy gryczanej
Udostępnij ten wpis:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *