Rabarbar to zdecydowanie wspomnienie mojego dzieciństwa. Pamiętam babcine kompoty. Właściwie chyba na tym moje wspomnienia się kończą ? Teraz tworzę własne. I na tę okoliczność kombinuję z recepturami bez glutenu, bez cukru i bez nabiału. I tak powstał rabarbar pod owsianą kruszonką.
Już mnie to nie zaskakuje, że zdrowe przepisy są absolutnie pyszne. Sprawdźcie zresztą sami. Osobiście uwielbiam słodycze i to chyba kategoria, w której znajdziecie dotychczas najwięcej na blogu ?
Rabarbar zawiera spore ilości kwasu szczawiowego, jednak w procesie obróbki termicznej ulega on w dużym stopniu rozkładowi. Zatem rabarbar pod owsianą kruszonką nie powinien zaszkodzić osobom, które go unikają. Poza tym pieczony rabarbar wykazuje właściwości antynowotworowe. To co kochani, wcinacie? ? Jest pysznie i zdrowo! A po więcej o tym, jaki rabarbar pod owsianą kruszonką jest zdrowy zaglądajcie na koniec wpisu.
Rabarbar pod owsianą kruszonką
Czas przygotowania: 15 minut + 30 minut pieczenia
Składniki (na jedno średniej wielkości naczynie ceramiczne o średnicy 18 cm – 4 porcje):
nadzienie:
- 500 g rabarbaru
- 1/2 szklanki ksylitolu (100 g)
- 1 łyżeczka imbiru mielonego
kruszonka:
- 80 g masła lub w wersji wegańskiej 80 g oleju kokosowego nierafinowanego
- 1 szklanka mąki owsianej (100 g) lub zmiksowanych płatków owsianych
- 1/3 szklanki wiórków kokosowych (30 g)
Przygotowanie:
- Rabarbar myjemy, odkrawamy liście i zdrewniałe końcówki, kroimy na małe kawałki i wkładamy do naczynia ceramicznego. Ksylitol łączymy z imbirem i posypujemy nimi równomiernie rabarbar.
- Przygotowujemy kruszonkę. Do małej miski wsypujemy mąkę i wiórki. Dodajemy masło pokrojone na małe kawałki. Kruszonkę ugniatamy w dłoniach do połączenia składników. Rabarbar posypujemy kruszonką.
- Pieczemy w piekarniku o temperaturze 200 stopni przez 30 minut (grzanie góra dół).
- Rabarbar pod kruszonką najlepiej smakuje na ciepło!
Rabarbar – właściwości odżywcze
Zawiera magnez, potas, wapń, sód, żelazo, fosfor, witaminy z grupy B, witaminę C i beta-karoten. Stosowany jest w leczeniu otyłości, braku łaknienia oraz łagodnej żółtaczce. Wykazuje właściwości przeczyszczające oraz dezynfekujące przewód pokarmowy.
Ze względu na dużą zawartość kwasu szczawiowego, nie można go jeść w dużych ilościach. Nie powinny go spożywać osoby chorujące na kamicę nerkową, artretyzm i z problemami przewodu pokarmowego. W procesie obróbki termicznej kwas szczawiowy ulega w dużym stopniu rozkładowi. Pieczony rabarbar wykazuje właściwości antynowotworowe.
Ksylitol – właściwości odżywcze
Ksylitol jest bardzo popularnym zdrowym zamiennikiem białego rafinowanego cukru. Jest naturalną substancją słodzącą produkowaną z kory brzozy. Ksylitol należy do grupy polioli, czyli zgodnie z nomenklaturą chemiczną jest alkoholem cukrowym, chociaż nie ma nic wspólnego z alkoholem w powszechnym rozumieniu tego słowa ?
Ksylitol wykazuje działanie antybakteryjne. Badania naukowe potwierdziły, że ksylitol zapobiega próchnicy. Z tego względu ksylitol często można znaleźć jako dodatek w pastach do zębów lepszej jakości.
Ksylitol, w przeciwieństwie do białego cukru, ma działanie zasadotwórcze, dzięki czemu wpływa pozytywnie na równowagę kwasowo-zasadową organizmu, która jest podstawą prawidłowej pracy układu odpornościowego.
Ksylitol ma niższy indeks glikemiczny od stołowego cukru oraz niższą kaloryczność. W przeciwieństwie do białego rafinowanego cukru ksylitol zawiera aż o 40% mniej kalorii i posiada zdecydowanie niższy indeks glikemiczny, dlatego jest polecany przede wszystkim cukrzykom i osobom, które się odchudzają. Co bardzo istotne, ksylitol nie podnosi poziomu glukozy we krwi!
Wiórki kokosowe – właściwości odżywcze
Wiórki kokosowe są produkowane z białego jadalnego miąższu, który kryje się pod twardą brązową skorupą okrągłego owocu palmy kokosowej, zwanej popularnie kokosem. Wnętrze orzecha wypełnione jest wodą kokosową, która doskonale gasi pragnienie.
Orzech kokosowy (kokos) zawiera bardzo istotne dla naszego zdrowia glicerydy. Może być stosowany do leczenia wrzodów, astmy, łysienia, zapalenia oskrzeli. Leczą też kontuzje, sińce, oparzenia, przeziębienia, zaparcia. Są pomocne przy leczeniu kaszlu, bólu ucha, bólach zębów i gardła, gorączki, zapaleniu dziąseł, rzeżączki, nieregularnych lub bolesnych miesiączek, a także żółtaczki, kamieni nerkowych.
Orzech kokosowy będzie pomocny w niedożywieniu, mdłościach, wysypkach, świerzbie, szkorbucie, infekcjach skórnych, opuchliźnie, gruźlicy, w leczeniu guzów, duru brzusznego, rozstroju żołądka, osłabień.
Korzystałam z następujących źródeł:
- Aleksander Pawłowski „Apteka domowa. Natura i zdrowie”, wyd. Printex, 2012 – informacje o właściwościach odżywczych rabarbaru i orzecha kokosowego (wiórek kokosowych)
- M. Grembecka, Ksylitol – rola w diecie oraz profilaktyce i terapii chorób człowieka, „Bromatologia i Chemia Toksykologiczna” 2015, nr 3, s. 340-343 – informacje o właściwościach odżywczych ksylitolu
Jeśli spodobał Ci się przepis, udostępnij go rodzinie i znajomym! Niech inni też przekonają się jakie zdrowe odżywianie jest pyszne ? Klikając niżej na poszczególne ikonki nastąpi przekierowanie, abyś mógł/mogła przesłać przepis dalej.
Przesyłam moc uścisków!