Owsianka z borówkami tahini i bazylią to jeden z pierwszych przepisów, który przygotowałam, kiedy już wiedziałam, że będę prowadziła bloga. Wtedy nie byłam jeszcze świadoma w co się pakuję i że blogowanie to nie taka prosta sprawa ? Niebawem minie rok odkąd istnieje totalnienaturalnie.com. Przez ten rok bardzo dużo się nauczyłam i jestem szczęśliwa, że się tutaj pojawiłam! Warto spełniać swoje marzenia ?
Po tej osobistej dygresji chcę Wam powiedzieć, że borówka to jedna z moich sezonowych miłości. Jest nie tylko pyszna, ale również niebywale zdrowa. O borówce wspominałam w jednym z pierwszych wpisów na blogu -> najzdrowsze produkty spożywcze. Borówki wzmacniają odporność, poprawiają pamięć, koncentrację i wzrok, są również świetną profilaktyką przeciwnowotworową – zawierają spore ilości antyoksydantów i antocyjanów.
Być może nie wiecie czym jest tahini. Tahini to pasta sezamowa. Na początku nie mogłam się do niej przekonać, bo jest lekko gorzka na języku. Dzisiaj tahini ma wszechstronne zastosowanie w mojej kuchni, jest niezastąpione w dressingach do sałatek, koktajlach, a nawet w produkcji domowych słodyczy. Można bez problemu dostać je w sklepach. Ja często zaopatruję się w tahini, które polecałam we wpisie o zdrowych produktach z Biedronki. Jeśli macie ochotę przygotować tahini samodzielnie, wystarczy dobry blender i kilka minut hałasu.
Zostawiam Was z przepisem na przepyszną i bardzo odżywczą owsiankę z borówkami tahini i bazylią. O jej składnikach i ich właściwościach dla zdrowia przeczytacie więcej na końcu wpisu ? Połączenie delikatnie gorzkiego tahini i świeżej borówki jest absolutnie fenomenalne!
Owsianka z borówkami, tahini i bazylią
Czas przygotowania: 10 minut
Składniki (na 1 porcję):
- 6 łyżek płatków owsianych
- 2 łyżki śliwek suszonych (ok. 10 sztuk)
- 4 łyżki borówek
- 2 łyżki tahini
- 1 łyżeczka nasion chia
- 1 szklanka mleka roślinnego (200 ml) – dobrze sprawdzi się owsiane lub ryżowe
- do podania: kilka listków świeżej bazylii
Przygotowanie:
- Śliwki suszone kroimy na małe kawałki.
- Do garnuszka wsypujemy płatki owsiane, dodajemy pokrojone śliwki, borówki, tahini i chia. Wszystko zalewamy mlekiem i gotujemy na małym ogniu przez 5 minut do połączenia składników, mieszając od czasu do czasu i rozgniatając borówki, aby puściły sok i ich słodycz była wyczuwalna.
- Owsianka powinna być gęsta i przypominać konsystencję budyniu.
- Owsiankę podajemy ze świeżą bazylią.
Borówki – właściwości odżywcze
Borówka to bardzo cenne źródło błonnika. W 100 g borówki znajduje się aż 4,54 g błonnika. Ponadto jest bogatym źródłem witaminy A, C, E, żelaza, potasu, wapnia, fosforu, magnezu, a także witamin takich jak ryboflawina (B2) i niacyna (B3). W borówce znajdziemy wysoki poziom fitoestrogenów, czyli hormonów odpowiedzialnych blokowanie enzymów wywołujących nowotwory. Ponadto fitoestrogeny chronią przed miażdżycą i chorobami serca.
Borówka zawiera również kwas elagowy i foliowy, które wykazują działanie przeciwnowotworowe. Regularne spożywanie borówki opóźnia procesy starzenia się, działa zapobiegawczo chroniąc przed chorobą Alzheimera, miażdżycą i przed infekcjami układu moczowego. Zawarte w borówce antocyjany poprawiają wzrok oraz niwelują tzw. zmęczenie wzroku. Borówka wykazuje działanie antybakteryjne i leczy biegunki.
Tahini – właściwości odżywcze
Tahini jest prawdziwą bombą odżywczą. Sezam, na którego bazie powstaje tahini, zawiera wiele witamin i minerałów: witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B6, kwas foliowy), witamina A i E, cynk, fosfor, magnez, potas, sód, wapń i żelazo. Sezam to również źródło błonnika i nienasyconych kwasów tłuszczowych, które mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.
Znajdujące się w sezamie minerały pozytywnie wpływają na kondycję kości, działają przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie i antyalergicznie. Nasiona sezamu mają właściwości antynowotworowe i regulujące gospodarkę hormonalną, dzięki obecności lignanów. W sezamie możemy także znaleźć sporo wapnia, który jest niezbędny do utrzymania prawidłowej pracy serca i całego układu naczyniowego, a przede wszystkim dla zdrowych kości i zębów.
Witaminy i minerały występujące w tahini zapewniąją dobrą kondycję skóry, włosów i paznokci, a także działają odmładzająco. Mają również korzystny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego.
Bazylia – właściwości odżywcze
Bazylia jest wskazana w stanach zapalnych nerek i pęcherza moczowego, zapalenia wątroby, żołądka i jelit oraz w schorzeniach żołądkowych. Leczy stany zapalne zatok, gardła, krtani, tchawicy i oskrzeli, kaszel, biegunkę, kolki (jelitową, żołądkową, żółciową, nerkową).
Bazylia poprawia nastrój! Pobudza wydzielanie soków trawiennych. Działa rozkurczowo, rozgrzewająco, moczopędnie, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Wspomaga oddychanie i układ krwionośny. Reguluje wypróżnienia, działa przeciwgorączkowo, napotnie, wykrztuśnie, przeciwwirusowo, przeciwzapalnie, żółciotwórczo i żółciopędnie, przeciwalergicznie. Bazylia wzmaga skurcze serca i przyspiesza regenerację skóry.
Korzystałam z następujących źródeł:
- Aleksander Pawłowski „Apteka domowa. Natura i zdrowie”, wyd. Printex, 2012 – informacje o właściwościach odżywczych borówek i bazylii
- Tahini – właściwości, skład i wykorzystanie tahini (ekologia.pl) – informacje o właściwościach odżywczych tahini
- Tahini: Nutrition, benefits, diet, and risks (medicalnewstoday.com) -informacje o właściwościach odżywczych tahini
Spróbuj też innych owsianek: