
PIECZONE SZPARAGI Z ZIEMNIAKAMI I WEGAŃSKIM MAJONEZEM
Szparagi… ach szparagi. Nie mogło ich zabraknąć i u mnie! Sezon na nie taki krótki, więc mam zawsze misję specjalną, żeby zdążyć przygotować z nich coś pysznego. Jeśli lubicie sezonowe warzywa i owoce, spróbujcie też rabarbaru pod owsianą kruszonką, który niedawno pojawił się na blogu. Słodycz i zdrowie w czystej postaci 😊
Pieczone szparagi z ziemniakami i wegańskim majonezem leżakowały od ubiegłego roku w moich zbiorach. W pierwotnej wersji serwowałam je z guacamole (pastą z awokado). Jednak to wegański majonez z aquafaby jako dodatek zrobił tu robotę!
Pieczone szparagi z ziemniakami i wegańskim majonezem to danie absolutnie proste w przygotowaniu, zaskakująco pyszne mimo swej prostoty i każdemu dla zdrowia się przysłuży! 😊 Pieczone szparagi z ziemniakami to takie „niby nic, a jednak…” – jak śpiewał Kortez (osobiście jeden z moich muzycznych idoli!)
Badania naukowe potwierdzają, że szparagi mają doskonałe właściwości odżywcze! Szparagi mogą złagodzić reakcje alergiczne, w tym atopowe zapalenie skóry, obniżać ciśnienie krwi zapobiegając w ten sposób nadciśnieniu tętniczemu, a także poprawiać kondycję nerek.
Na końcu wpisu tradycyjnie przygotowałam dla Was sporo informacji, jakie zdrowe są pieczone szparagi z ziemniakami. Zajrzyjcie koniecznie!
Pieczone szparagi z ziemniakami i wegańskim majonezem
Czas przygotowania: 1 godzina (w tym 45 minut pieczenia)
Składniki (na 2-3 porcje):
- 4 spore ziemniaki (ok. 500-600 g)
- przyprawy: 1/2 łyżeczki papryki wędzonej słodkiej, 1 łyżeczka oregano, 1 łyżeczka tymianku, 1/4 łyżeczki pieprzu czarnego, 1/4 łyżeczki pieprzu ziołowego, 1/2 łyżeczki soli himalajskiej
- 2 łyżki oleju kokosowego nierafinowanego
- 1 pęczek zielonych szparagów
- do podania: wegański majonez z aquafaby -> z tego przepisu
Przygotowanie:
- Ziemniaki dokładnie myjemy i kroimy w grube paski. Pokrojone ziemniaki układamy w naczyniu żaroodpornym wyłożonym papierem do pieczenia. Posypujemy przyprawami, polewamy równomiernie olejem kokosowym i wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni na 30 minut na funkcję termoobieg.
- Szparagi myjemy, odłamujemy im twarde zdrewniałe końcówki i kroimy na mniejsze kawałki. Nie obcinamy główek szparagów. Kiedy ziemniaki będą się piekły 30 minut, wyciągamy blachę z piekarnika i do naczynia z ziemniakami dodajemy szparagi. Pieczemy jeszcze 15 minut.
- Pieczone szparagi z ziemniakami podajemy z wegańskim majonezem (ilość wg uznania – ja nie żałuję 😊) – to połączenie jest absolutnie fenomenalne!
- Pieczone szparagi z ziemniakami możemy przed podaniem posypać świeżym koperkiem. Będzie jeszcze bardziej zdrowo!
Wskazówki:
- Szparagi wystarczy umyć, nie trzeba ich obierać, chociaż spotkałam się z taką praktyką. Ich końcówki odłamują się same w odpowiednim miejscu, ale można je odkroić nożem – ta końcówka to zgrubiała część, której kolor jest delikatnie szary.
- Jeśli zostanie Wam trochę wegańskiego majonezu z aquafaby, resztę możecie wykorzystać do sałatki z makaronem ryżowym, ciecierzycą i ogórkiem kiszonym oraz jako dodatek do pasztetu z soczewicy zielonej. Oba te duety są nierozerwalnie związane z majonezem. Bez niego to nie to samo! 😊 Kto raz spróbuje, nie uwolni się już nigdy od smaku majonezu z aquafaby 😊

Szparagi – właściwości odżywcze
Szparagi zawierają aż osiem naturalnie występujących pochodnych flawonolu. Flawonole należą do powszechnie znanych flawonoidów, czyli związków aktywnych występujących naturalnie w warzywach i owocach. Spośród flawonoli w szparagach odnajdziemy kwercetynę – bardzo silny przeciwutleniacz wspierający mechanizmy obronne organizmu oraz chroniący przed działaniem wolnych rodników, a zatem będący profilaktyką przeciwnowotworową.
Szparagi mogą złagodzić reakcje alergiczne! W badaniu naukowym przeprowadzonym na myszach wykazano, że ekstrakt ze szparagów zmniejszył poziom całkowitego IgE (przeciwciał występujących w naszym organizmie – IgE to badanie stosowane w diagnostyce alergii), co w konsekwencji złagodziło atopowe zapalenie skóry.
Szparagi zawierają dużo kwasu foliowego oraz witaminy C, E, K, beta-karoten, witaminy z grupy B oraz wapń, fosfor, magnez, potas, sód i żelazo. Obecna w szparagach asparagina działa pobudzająco na pracę nerek i reguluje gospodarkę wodną organizmu.
Szparagi mają właściwości przeczyszczające i moczopędne. Wspomagają leczenie reumatyzmu i zaburzeń na tle nerwowym. Wpływają pozytywnie na pamięć i koncentrację. Szparagi zawierają związki purynowe, a więc ich spożywania na surowo powinny unikać chorujące na dnę moczanową. W procesie obróbki termicznej związki purynowe ulegają w dużym stopniu zmniejszeniu. Zatem pieczone szparagi puryn będą zawierały znacznie mniej niż surowe.
Ziemniaki – właściwości odżywcze
Ziemniaki są źródłem błonnika ułatwiającego trawienie i przywracającego prawidłową pracę przewodu pokarmowego. Zawierają ponadto duże ilości potasu, który obniża ciśnienie krwi oraz magnezu, który jest budulcem kości i zębów, poprawia przemianę materii i wpływa łagodząco na stres.
Ziemniaki są lekkostrawne, dlatego będą świetne w przypadku dolegliwości trawiennych. Ponadto, zawartość błonnika sprawia, że są dobrym produktem na trawienie. Dzięki ziemniakom można pozbyć się problemu zaparć, wzdęć, zgagi oraz biegunki (jeśli oczywiście jemy ziemniaki gotowane, a nie smażone). Warto wiedzieć, że im młodsze ziemniaki, tym więcej drogocennego błonnika zawierają.
Ziemniaki najwięcej witamin i minerałów mają pod skórką, dlatego należy obierać je cienko i gotować na parze lub w małej ilości osolonej wody (sól zapobiega utracie witamin i minerałów) lub piec w mundurkach – tak jak w przygotowanym przeze mnie przepisie na pieczone szparagi z ziemniakami!
Olej kokosowy – właściwości odżywcze
Olej kokosowy zmniejsza ryzyko miażdżycy, a ponadto wzmacnia odporność, ze względu na obecność kwasu laurynowego, przekształcającego się w organizmie w monolauryn.
Wykazuje właściwości bakteriobójcze i wirusobójcze, niszczy drobnoustroje pokryte otoczką lipidową. Należy do nich m.in. wirus HIV, wirus opryszczki, a także bakteria Helicobacter Pylori wywołująca wrzody żołądka i nowotwory układu pokarmowego.
Olej kokosowy zawiera cenny kwas kaprylowy. Dzięki temu wykazuje działanie silnie grzybobójcze i zwalcza między innymi drożdże Candida, których przerost w organizmie jest częstą przyczyną wielu chorób. Występujący w oleju kwas kaprylowy, stosowany zewnętrznie, zwalcza drobnoustroje na powierzchni tkanek.
Pamiętajmy, aby używać oleju nierafinowanego. Tutaj wyjaśniam dlaczego.
Korzystałam z następujących źródeł:
- Aleksander Pawłowski „Apteka domowa. Natura i zdrowie”, wyd. Printex, 2012 – informacje o właściwościach odżywczych szparagów, ziemniaków i oleju kokosowego
- Green and White Asparagus (Asparagus officinalis): A Source of Developmental, Chemical and Urinary Intrigue – PubMed (nih.gov) – informacje o właściwościach odżywczych szparagów
- Inhibitory Effects of Green Asparagus Extract, Especially Phospholipids, on Allergic Responses in Vitro and in Vivo – PubMed (nih.gov) – j.w.
- Green asparagus (Asparagus officinalis) prevented hypertension by an inhibitory effect on angiotensin-converting enzyme activity in the kidney of spontaneously hypertensive rats – PubMed (nih.gov) – j.w.
- Flavonoid profile of green asparagus genotypes – PubMed (nih.gov) – j.w.
- Transcriptome analysis of Asparagus officinalis reveals genes involved in the biosynthesis of rutin and protodioscin – PubMed (nih.gov) – j.w.
Jeśli lubicie pieczone ziemniaki spróbujcie też tego przepisu ->


RABARBAR POD OWSIANĄ KRUSZONKĄ

ZUPA Z BOTWINY WEGAŃSKA
Zobacz również

PIECZONA OWSIANKA Z JABŁKAMI
23 lutego 2021
BIAŁA FASOLA PIECZONA Z KAPUSTĄ KISZONĄ I ZIEMNIAKAMI
1 kwietnia 2021