Ten przepis to prawdziwy hit hitów. Mistrzostwo świata! Przed Wami niekwestionowany najlepszy wegański majonez. Mój ulubiony majonez z aquafaby. I śmiem twierdzić, że również każdego, kogo nim poczęstuję. Robię go zawsze na wynos dla mamy, przyjaciół i znajomych. A nawet znajomych moich znajomych ? Z okazji i bez okazji. Majonez z aquafaby to stały punkt świątecznego menu. U mnie gości także nie tylko od święta. Jest obłędnie pyszny, a w dodatku to produkt o wszechstronnym zastosowaniu.
Czapki z głów dla tego, kto odkrył magiczne właściwości aquafaby, czyli wody po gotowaniu ciecierzycy lub gotowej zalewy z ciecierzycy w słoiku. Aquafaba to magiczny płyn, który zastępuje idealnie białko, a także żółtko jajek. Dzięki właściwościom aquafaby możemy przygotować z niej ciasta, puszyste musy, kremy, wegańską bezę, czy właśnie najlepszy wegański majonez.
Z odcedzonej ciecierzycy można przygotować również mnóstwo pyszności! U mnie z wykorzystaniem ciecierzycy najczęściej pojawiają się: ciastka jak pieguski, zdrowe brownie, hummus, pasztet, nutella albo sałatka.
Majonez z aquafaby nie bez powodu nazywam najlepszym! Próbowałam w moich wegańskich eksperymentach majonezu z mleka sojowego, ziemniaka, kalafiora, fasoli. Jednak żaden nie był tak smaczny. Majonez z aquafaby bije na głowę także tradycyjny majonez z jajek. Dlaczego? Jego konsystencja jest idealnie gęsta. Kolor nawet bardziej biały niż tradycyjnego majonezu. Ah i ten smak… Spróbujcie sami. Obiecuję, że pokochacie go od pierwszego spróbowania ?
Do czego wykorzystać wegański majonez?
Majonez jest świetnym dodatkiem do sałatek, surówek, kanapek, burgerów i wrapów. U mnie występuje jako obowiązkowy dodatek do wszelkiej maści pasztetów. Koniecznie w parze z ogórkiem kiszonym ? Majonez z aquafaby w duecie z tym pasztetem z zielonej soczewicy to absolutna uczta dla podniebienia!
Niedawno odkryłam również, że majonez z aquafaby smakuje wyśmienicie używany jako sos, np. do pieczonych ziemniaków, placków z cukinii i wszelkich wegańskich kotletów. Poza tym na bazie majonezu z aquafaby można przygotować inne sosy i dipy. Wystarczy dodać np. suszone pomidory, pieczony czosnek, tymianek lub inne zioła i mamy wersję ekstra wegańskiego majonezu ?
Majonez będzie też dobrze smakował na kromce pieczywa (tak jak na moim zdjęciu ?)
Na podstawie tego przepisu. Korzystałam również z instrukcji znalezionych pod tym przepisem. Przepis na majonez z aquafaby jest tak fantastyczny (smaczny i zdrowy!), że dzielę się nim dalej.
Najlepszy wegański majonez – majonez z aquafaby
Czas przygotowania: 10 minut
Składniki (na ok. 500 ml):
- 130 ml czyli ok. 1/2 szklanki aquafaby – zalewy z puszki/słoika ciecierzycy lub białej fasoli (w słoiku/puszce powinno być 150 ml aquafaby)
- 2 łyżeczki octu jabłkowego lub soku z cytryny
- 1 łyżeczka musztardy (najlepiej sprawdza się miodowa)
- 1/2 łyżeczki soli himalajskiej (lub kłodawskiej)
- 1/4 łyżeczki ksylitolu (lub erytrytolu albo innego słodzika)
- 1 łyżka płatków drożdżowych (opcjonalnie, ale warto dodać!)
- 1 i 1/4 szklanki delikatnego w smaku oleju roślinnego nierafinowanego (u mnie z pestek winogron, ryżowy, kokosowy, sezamowy, majonez wyjdzie też na oliwie z oliwek – będzie miał ciekawy smak)
Przygotowanie:
- Wszystkie składniki poza olejem umieszczamy w wysokim naczyniu. Najlepsze będzie to, które występuje w komplecie z blenderem.
- Miksujemy blenderem ręcznym przez kilka minut (2-3 minuty) na wysokich obrotach.
- Wlewamy olej, miksując dalej, aż majonez zgęstnieje do pożądanej konsystencji.
- Majonez przechowujemy w zamkniętym słoiczku w lodówce.
Wskazówki:
- Kiedy dolewamy oleju, masa powinna momentalnie zrobić się gęsta i przypominać konsystencję majonezu. Gdyby tak się nie stało, trzeba odstawić majonez do lodówki i po jego schłodzeniu (wystarczy 1 godzina) zmiksować ponownie. Wtedy majonez będzie jeszcze gęstszy niż gdyby udał nam się od razu! Po wyjęciu z lodówki zauważycie, że majonez się rozwarstwił – oddzieli się warstwa tłuszczowa i będzie na wierzchu w naczyniu, w którym miksowaliście majonez. Po zmiksowaniu warstwy się połączą i wyjdzie Wam piękny gęsty majonez ?
- Zwykle przyczyną tego, że majonez nie chce zgęstnieć, jest niewystarczająca ilość aquafaby (czyli mniej niż 130 ml). Dlatego trzeba ją bardzo dokładnie oddzielić od ciecierzycy! Kiedy aquafaby będzie za mało, zabieg z wstawieniem majonezu do lodówki może nie pomóc. Uwierzcie mi na słowo, że ma to ogromne znaczenie! Robiłam majonez wiele razy i zawsze kiedy się nie udał – przyczyną była za mała ilość aquafaby.