Nutella z ciecierzycy przyjemnie rozpływa się na języku, smakuje delikatnie niczym mus czekoladowy. To zdrowa i pyszna alternatywa dla tradycyjnej nutelli. Jest bez mleka, bez glutenu i bez cukru.
To właśnie nutella z ciecierzycy zapoczątkowała moją przygodę ze zdrową nutellą. Wersję tradycyjną i niezbyt służącą zdrowiu pożegnałam wiele lat temu. I zaczęłam szukać. Zdrowych zamienników i smaków. Odkąd przestałam używać cukru i jeść sklepowe słodycze poczułam prawdziwy smak tego, co obecnie jem. A zdrówko dopisuje mi jak nigdy! Dotarło wówczas do mnie ile chemii, konserwantów, różnych niezdrowych dodatków, a przede wszystkim cukru jest w gotowych słodkościach, które wyskakują do nas z ekranu telewizora, a sklepowe półki aż uginają się pod ich ciężarem.
Teraz mam zupełnie inny smak. Czuję naturalną słodycz produktów, które jem, a przede wszystkim sama je przygotowuję. Marchewka, truskawki i daktyle są dla mnie nadzwyczaj słodkie. Obecnie jestem wyczulona na punkcie cukru i kiedy kupię produkt, który jest zachwalany jako „bez dodatku cukru”, od razu jestem w stanie wyczuć, czy faktycznie nie zawiera cukru.
Cukier utrzymuje nasz organizm w ciągłym stanie zapalnym. A stan zapalny to przyczyna większości chorób – zarówno autoimmunologicznych, jak i chorób cywilizacyjnych. Stan zapalny to idealne środowisko do rozwoju wirusów, pasożytów, grzybów i innych paskudztw. Cukier to najlepszy przyjaciel wszechobecnej Candidy.
Jesteście gotowi na spotkanie ze zdrową i pyszną nutellą z ciecierzycy, która przysłuży się Waszemu zdrowiu? O tym ile dobrego w niej znajdziecie, przeczytacie tradycyjnie na końcu wpisu. A tymczasem zostawiam Was z przepisem i życzę smacznego!
Nutella z ciecierzycy
Czas przygotowania: 10 minut
Składniki (na 1 średni słoik 400 g):
- 1/2 słoika ugotowanej ciecierzycy bez zalewy (200g ciecierzycy)
- 4 łyżki syropu klonowego
- 4 łyżki masła orzechowego
- 3 łyżki kakao (używam ceremonialnego -> tutaj poczytacie więcej na jego temat)
- 7 łyżek wody
Przygotowanie:
- Wszystkie składniki miksujemy na jednolitą gęstą masę. Najlepszy do tego będzie blender z ostrzem w kształcie litery „S”.
- Nutellę przechowujemy w szczelnie zamkniętym słoiku w lodówce do tygodnia.
- Takie to proste i szybkie!
Wskazówki:
- Wspomnianą zalewę, czyli aquafabę (wodę po gotowaniu ciecierzycy lub gotową zalewę z ciecierzycy w słoiku) możecie wykorzystać do przygotowania mistrzowsko pysznego majonezu.
Ciecierzyca – właściwości odżywcze
Ciecierzyca zawiera takie minerały jak m.in. żelazo, wapń, magnez, fosfor, potas, cynk, mangan, miedź, witaminę A oraz witaminy z grupy B.
Jest kopalnią witaminy B9. Zaledwie 100 gramów tej rośliny strączkowej zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na witaminę B9 w ponad 400%. Ciecierzyca jest również świetnym źródłem białka. W 100 g ugotowanej ciecierzycy jest aż 8,86 g białka. 100 gramów ciecierzycy to ponad 70% dziennego zapotrzebowania na miedź oraz ponad 1000% dziennego zapotrzebowania na mangan.
Ciecierzyca to także dobre źródło witaminy K1, odpowiadającej za krzepliwość krwi i wpływającej na gospodarkę wapniową. Ciecierzyca oczyszcza układ trawienny, wspomaga nerki, śledzionę i żołądek.
Syrop klonowy – właściwości odżywcze
Syrop klonowy jest znany jako zdrowa alternatywa dla białego rafinowanego cukru.
Zawiera nie tylko węglowodany, takie jak sacharoza, ale także inne dobroczynne składniki: kwasy organiczne, aminokwasy, witaminy i związki fenolowe. W wielu badaniach wykazano, że związki fenolowe zawarte w syropie klonowym wykazują działanie obniżające poziom glukozy we krwi i działanie przeciwnowotworowe. W badaniu z 2019 roku stwierdzono, że syrop klonowy ma hamujący wpływ na rozmnażanie się komórek rakowych, które wywołują raka jelita grubego.
Znalazłam także badanie, z którego wynika, że syrop klonowy może mieć niższy indeks glikemiczny niż sacharoza, co w istocie może pomóc w zapobieganiu cukrzycy typu 2! A z całą pewnością powoduje, że syrop klonowy będzie świetny jako substancja słodząca dla osób chorujących na cukrzycę typu 2.
Kakao – właściwości odżywcze
Kakao stanowi ważne źródło węglowodanów, kwasów tłuszczowych, witamin z grupy B, witamin A, C i E oraz białka. Ponadto znajdują się w nim również cenne minerały, w tym żelazo, potas, wapń, magnez i cynk.
Prozdrowotne właściwości kakao wynikają głównie z wysokiej zawartości antyoksydantów. Kakao skutecznie chroni przed utlenianiem cholesterolu LDL, a także reguluje ciśnienie krwi oraz neutralizuje objawy menopauzy. Dodatkowo antyoksydanty wykazują działanie przeciwutleniające i likwidują wolne rodniki.
Kakao uczestnicy w procesie wytwarzania serotoniny, czyli powszechnie znanego hormonu szczęścia. Kakaowiec posiada również właściwości, które pozytywnie wpływają na prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Przede wszystkim poprawia koncentrację i pamięć oraz wspomaga walkę ze stresem. Zawarty w kakao magnez oraz potas wpływają pozytywnie na układ nerwowy, wzmacniając go i pomagając w leczeniu napięć, nerwic i depresji. Magnez ponadto zmniejsza również ryzyko powstawania zakrzepów, co niweluje ryzyko wystąpienia udaru czy zawału serca.
Korzystałam z następujących źródeł:
- Ciecierzyca – właściwości i przepis na idealny hummus – blog ze Straganu (straganzdrowia.pl) – informacje o właściwościach odżywczych ciecierzycy
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24005018/ – informacje o właściwościach odżywczych syropu klonowego
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20132041/ – j.w.
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25647359/ – j.w.
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30854045/ – j.w.
- Kakao – właściwości i wartości odżywcze. Jak je pić? (bee.pl) – informacje o właściwościach odżywczych kakao
Sprawdź też inne słodkości z dodatkiem ciecierzycy!
ciastka z ciecierzycy jak pieguski