fbpx
Darmowa dostawa od 350 zł
0
Twój koszyk

KAKAO CEREMONIALNE Z DYNIĄ – PRZEPIS

kakao ceremonialne z dynią przepis

Kakao ceremonialne było znane i cenione ponad trzy tysiące lat temu przez Majów i Azteków. To właśnie Majowie jako jedni z pierwszych popijali mocne kakao podczas ważnych rytuałów lub zebrań starszyzny ludu – stąd nazwa „kakao ceremonialne”. Przepis na kakao ceremonialne ma długoletnią tradycję.

Współczesne kakao kupione w marketach to zwykle produkt niskiej jakości zawierający różne dodatki, aromaty i słodziki. Tradycyjne kakao – nawet to opisane jako czyste i mające znaczek ECO – też jest przetwarzane, odtłuszczane i przesiewane, przez co traci dużą część swoich cennych składników i właściwości. Najmniej wspólnego z prawdziwym kakao mają popularne kakaowe napoje w proszku dla dzieci.

Kakao ceremonialne to nie tylko bogactwo magnezu, minerałów i witamin. Wyrazisty aromat, głębia smaku i organiczny charakter sprawiają, że „napój bogów”, jakim jest kakao ceremonialne, wspiera rozwój osobisty, pobudza szyszynkę oraz aktywuje procesy kreacji – otwierając przestrzeń serca.

Przepis na kakao ceremonialne jest bardzo prosty. Korzystając z jesiennej aury, do kakao dodałam musu z dyni, ale można zastąpić je innym warzywem lub owocem albo z niego zrezygnować.

Więcej o właściwościach kakao ceremonialnego, jego powstawaniu, o tym, jakie kakao wybrać i gdzie można je kupić, poczytacie pod przepisem na kakao ceremonialne z dynią.

SPIS TREŚCI

  1. Kakao ceremonialne z dynią – przepis (składniki)
  2. Kakao ceremonialne z dynią – przepis (przygotowanie)
  3. Kakao – co mówią badania?
  4. Kakao ceremonialne – właściwości
  5. Kakao ceremonialne – jak powstaje i jak smakuje?
  6. Domowa czekolada z kakao ceremonialnego
  7. Kakao ceremonialne – jakie i gdzie kupić?

Kakao ceremonialne z dynią – przepis

Czas przygotowania: 10 minut

Składniki (na 1 porcję):

  • 1 szklanka napoju roślinnego – używam owsianego (250 ml)
  • 1 łyżka kakao ceremonialnego ->aktualnie piję takie kakao
  • 1 łyżka syropu klonowego
  • 3 łyżki musu z dyni (ugotowana/upieczona dynia zmiksowana na mus) – 50 g
  • 1/4 łyżeczki cynamonu cejlońskiego
  • 1/4 łyżeczki goździków mielonych
  • 1/4 łyżeczki kurkumy + szczypta pieprzu czarnego dla lepszej wchłanialności kurkuminy ->więcej o tym poczytasz w tym wpisie
  • do podania: pokruszone orzechy włoskie

Przygotowanie:

  1. Wszystkie składniki umieszczamy w rondelku. Podgrzewamy do temperatury 80-90 stopni. Kakao miksujemy w blenderze. Kakao ceremonialne podajemy z orzechami.
Wskazówki:
  • Goździki mielone dostaniemy bez problemu w większych sklepach lub zamówimy w internecie -> używam takich. Można też zmielić goździki samemu – idealny do tego będzie np. młynek do kawy.
  • Jeśli nie macie musu z dyni albo skończył się sezon na dynię, można zastąpić go musem z ugotowanych/upieczonych batatów lub jabłek.
kakao ceremonialne z dynią przepis

Kakao – co mówią badania?

Badania naukowe potwierdzają, że kakao:

  • wykazuje właściwości antydepresyjne
  • zmniejsza poziom hormonów stresu w organizmie
  • ułatwia przepływ krwi do mózgu oraz wyrównuje ciśnienie tętnicze
  • łagodzi stres, relaksuje
  • poprawia nastrój, pamięć i koncentrację
  • przywraca harmonię między lewą a prawą półkulą mózgu – pobudzając przy tym subtelnie sferę duchową

Kakao ceremonialne – właściwości

  • jest również naturalnym afrodyzjakiem – regularnie spożywane wzmaga pożądanie i zwiększa aktywność seksualną
  • zawiera spore ilości fenyloetyloaminy, która odpowiada za stymulację układu nerwowego i wywołuje delikatne stany euforyczne – substancja ta naturalnie występuje w naszym mózgu w chwilach przyjemności i podniecenia seksualnego
  • ma wysoką zawartość teobrominy, kofeiny, przeciwutleniaczy, dobrze przyswajalnego magnezu
  • zawiera również: błonnik, białko, żelazo, wapń, cynk, potas oraz cenne kwasy tłuszczowe i witaminy z grupy B

Kakao ceremonialne – jak powstaje i jak smakuje?

Kakao ceremonialne to forma pasty kakaowej wytwarzanej według tradycyjnych receptur z wysokiej jakości surowych i wyselekcjonowanych ziaren kakaowca. Produktem końcowym starannie przygotowanej pasty (czyli masy czystego kakao) są bryłki, sztaby lub bloki różnej wielkości podobne do bloków czekolady. Przed przygotowaniem napoju z kakao ceremonialnym bryłki lub bloki kakao można pokruszyć, zetrzeć lub pokroić nożem. Chyba że uda nam się kupić kakao sproszkowane, ale o tym przeczytacie za moment.

Kakao ceremonialne dobrej jakości wyróżnia się niepowtarzalnym smakiem – jest gęste, lekko cierpkie, delikatnie tłuste, przyjemnie aromatyczne oraz bardzo sycące i odżywcze.

Domowa czekolada z kakao ceremonialnego

Najbardziej popularną formą użycia kakao ceremonialnego jest sporządzenie tradycyjnego napoju do picia. Jest jeszcze jeden bardzo prosty sposób na użycie kakao ceremonialnego. Można przygotować z niego pyszną i zdrową domową czekoladę.

Jak przygotować taką domową czekoladę? Do tego celu najlepsze będzie kakao ceremonialne w proszku. Wystarczy lekko podgrzać sproszkowane kakao ceremonialne w kąpieli wodnej, następnie dodać miód, suszone owoce, przyprawy orzechy, wiórki kokosowe lub inne ulubione dodatki. Po uzyskaniu gęstej masy czekoladę można ostudzić w przeznaczonych do tego foremkach.

Na czym polega kąpiel wodna? Naczynie z proszkiem kakaowym wstaw do garnka z gotującą się wodą i mieszaj proszek tak długo, aż jego konsystencja stanie się półpłynna (ok. 3-4 minuty).

Kakao ceremonialne – jakie i gdzie kupić?

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie kakao ceremonialnego? Wysoko gatunkowe kakao pochodzi głównie z Ameryki Południowej lub Afryki.

Dobrej jakości kakao ceremonialne można znaleźć bez problemu w sklepach ze zdrową żywnością. Swoje kakao ceremonialne zamawiam na allegro.pl. Kupuję je od jednego sprzedającego. Udało mi się znaleźć kakao ceremonialne w formie sproszkowanej, co ułatwia znacznie proces jego przygotowania. Próbowałam już kakao ceremonialnego z Peru, teraz testuję kakao ceremonialne z Dominikany. Oba są godne polecenia i wychodzą bardzo korzystnie cenowo!

Dziękuję że tu jesteś,

Justyna @totalnienaturalniecom

JESIENIĄ I ZIMĄ POLECAM KOCHANI NIEZMIENNIE ZŁOTE MLEKO – NAPÓJ ZDROWIA POCHODZĄCY Z AJURWEDY

Korzystałam z następujących źródeł:
  1. Miesięcznik „Zdrowie bez leków” nr 11/2021
Udostępnij ten wpis:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *