fbpx
Darmowa dostawa od 350 zł
0
Twój koszyk

KONFITURA Z POMARAŃCZY

konfitura z pomarańczy

Pomarańcze są teraz tanie jak barszcz! Aż szkoda nie wykorzystać ich na większą skalę. Konfitura z pomarańczy to całkiem ciekawy pomysł na wykorzystanie tych cytrusów. Do tej pory na blogu z wykorzystaniem pomarańczy, a właściwie skórki z pomarańczy, robiłam wegańskie mini serniczki pomarańczowe.

Od niedawna polubiłam robić sama powidła, dżemy i konfitury. Dzięki temu wiem, co jem i unikam zbędnych dodatków w składzie gotowych produktów. Trudno zresztą znaleźć gotowe dżemy, w których używa się zamiast cukru zdrowych słodzików (np. ksylitol, cukier kokosowy, erytrytol), a jako konserwanty służą substancje naturalne. Konfitura z pomarańczy w tym przepisie jest posłodzona cukrem kokosowym, a jako naturalny konserwant posłużyły mi goździkiprzyprawa o niesamowitych właściwościach antyoksydacyjnych i bakteriobójczych, która zawsze jest na mojej liście zdrowych zakupów!

Ci z Was, którzy już trochę mnie znają wiedzą, że stawiam nie tylko na jakość naszego zdrowia, ale również na smak przygotowywanych potraw. Z każdym kolejnym przepisem chcę pokazać Wam, że zdrowe odżywianie to sama przyjemność i uczta dla kubków smakowych. Jeśli jesteście gotowi na kolejny zdrowy i pyszny zarazem przepis w moim wydaniu, zapraszam! Konfitura z pomarańczy czeka na Was ?

Konfitura z pomarańczy dzięki obecności przypraw korzennych będzie miała niesamowite właściwości bakteriobójcze, przeciwzapalne, przeciwwirusowe oraz będące silną profilaktyką przeciwnowotworową. Ponadto zestaw taki ułatwi utrzymanie poziomu cukru i cholesterolu we krwi pod kontrolą.

Jeśli jesteście ciekawi jaka cenna dla naszego zdrowia jest konfitura z pomarańczy zerknijcie na koniec wpisu – tam czeka na Was sporo informacji o pomarańczach, cynamonie cejlońskim i goździkach!

SPIS TREŚCI
  1. Konfitura z pomarańczy – przepis (składniki)
  2. Konfitura z pomarańczy – przepis (przygotowanie)
  3. Pomarańcze – właściwości odżywcze
  4. Cynamon cejloński – właściwości odżywcze
  5. Goździki – właściwości odżywcze

Konfitura z pomarańczy

Czas przygotowania: 1 godzina

Składniki (na 1 większy słoik – konfitury wychodzi ok. 500 g):

  • 1 kg pomarańczy
  • 1/2 szklanki wody
  • 4 łyżki cukru kokosowego (można zastąpić ksylitolem)
  • przyprawy: 1/2 łyżeczki cynamonu cejlońskiego, 1/4 łyżeczki kardamonu, 1/3 łyżeczki goździków mielonych

Przygotowanie:

  1. Pomarańcze myjemy i obieramy ze skóry. Staramy się je obrać tak, aby zostało na nich jak najmniej białej skórki.
  2. Pomarańcze kroimy na małe kawałki, wkładamy do garnka, zalewamy wodą i dodajemy cukier kokosowy.
  3. Gotujemy na małym ogniu bez przykrycia około 50 minut, mieszając od czasu do czasu, żeby nie przywierały do dna.
  4. Około 10 minut przed końcem gotowania dodajemy przyprawy i dokładnie mieszamy.
  5. Konfiturę z pomarańczy wykorzystujemy do owsianki, jaglanki, granoli, ciast, deserów, jako farsz do naleśników lub do polania placków. Jest tak dobra, że można też wyjadać ją łyżką prosto ze słoika ?
Wskazówki:
  • Goździki mielone dostaniemy bez problemu w większych sklepach lub zamówimy w internecie. Można też zmielić goździki samemu – idealny do tego będzie np. młynek do kawy
  • Goździki są bardzo intensywne w smaku, wystarczy ich niewielki dodatek. Zawsze mam zapas mielonych goździków i dodaję je dla zdrowia (i smaku!) do różnych słodkości – wegańskiej gorącej czekolady, piernika pomidorowego czy mojego ulubionego złotego mleka. W daniach wytrawnych goździki również sprawdzą się świetnie!
konfitura z pomarańczy

Pomarańcze – właściwości odżywcze

Pomarańcze zawierają błonnik oraz pektyny, które poprawiają pracę przewodu pokarmowego, duże ilości wapnia oraz witaminy: C, A, B, B12, P, kwas foliowy i karotenoidy chroniące przed promieniowaniem UV. Ponadto są źródłem potasu, soli mineralnych i peptyn, które pobudzają czynności jelit oraz przeciwdziałają wchłanianiu toksyn.

Pomarańcze wykazują właściwości przeciwmiażdżycowe, działają bakteriobójczo i antywirusowo. Są dobre na grypę, zgagę, wzdęcia, zaparcia, szkorbut, gorączkę, osteoporozę, nadciśnienie tętnicze, infekcje dróg oddechowych.

Pomarańcze są również cennym źródłem fitoskładników. Związki te chronią przed rakiem jelita grubego, obniżają poziom złego cholesterolu, chronią przed chorobami nowotworowymi i stanami zapalnymi.

Cynamon cejloński – właściwości odżywcze

Cynamon cejloński zawiera znacznie mniejszą zawartość kumaryn – substancji rozrzedzających krew, które w większej ilości działają drażniąco na wątrobę, niż popularny cynamon Cassia, który kupujemy w marketach.

Ma silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Zapewnia ponadto ochronę antyoksydacyjną poprzez neutralizację wolnych rodników, a zatem ma silne działanie przeciwnowotworowe. Stwierdzono także, że pomaga zatrzymać rozwój drożdży Candida albicans.

Cynamon odgrywa bardzo istotną rolę w utrzymaniu poziomu cukru we krwi pod kontrolą. Uważa się, że cynamon poprawia tolerancję glukozy, obniża insulinooporność i zmniejsza ogólnoustrojowe stany zapalne, a zatem cynamon jest bardzo pomocny u chorych na cukrzycę typu 2.

Goździki – właściwości odżywcze

Goździki spośród wszystkich przypraw są najbogatsze w antyoksydanty, które neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników odpowiedzialnych za wywoływanie wielu chorób, w tym chorób nowotworowych. Ponadto goździki wpływają pozytywnie na układ trawienny, redukują wzdęcia i łagodzą zgagę. Goździki pomagają zmniejszyć stan zapalny w organizmie, wspomagają zdrowie wątroby, wzmacniają kości i stawy, a także są silnym środkiem bakteriobójczym i grzybobójczym.

Goździki od wieków używane są w leczeniu bólu zębów i dziąsła. Olejek lotny z goździków uznawany jest za środek antyseptyczny (odkażający) i przeciwbólowy. Rozcieńczony i wtarty w dziąsła łagodzi bóle zębów. Działanie przeciwbólowe wykazuje także rozgryziony owoc goździka. Olejek goździkowy jest używany jako czynnik antyseptyczny w naturalnych płynach do płukania jamy ustnej.

Goździki wspierają produkcję insuliny i obniżanie poziomu trójglicerydów i cholesterolu. Ułatwiają zasypianie i wpływają pozytywnie na układ nerwowy. Są pomocne przy przeziębieniu, grypie i alergii. Odświeżają oddech – również po zjedzeniu czosnku, którego zapach jest trudny do zneutralizowania.

Obserwuj mnie na Facebooku i na Instagramie!
Korzystałam z następujących źródeł:
  1. Aleksander Pawłowski „Apteka domowa. Natura i zdrowie”, wyd. Printex, 2012 – informacje o właściwościach odżywczych pomarańczy i goździków
  2. www.thecandidadiet.com/cinnamon-antifungal – informacje o właściwościach odżywczych cynamonu
Udostępnij ten wpis:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *