Kiedy za oknem robi się coraz chłodniej i czujemy powiew jesieni na plecach, przychodzę do Was z przepisami, które maksymalnie rozgrzeją i wzmocnią od wewnątrz nasz organizm. Dlatego po pieczonej owsiance z morelami mam inną propozycję – budyń jaglany z jagodami.
Czas wizyt w lesie i zbierania grzybów puka do naszych drzwi! A skoro grzybobranie to i jagodobranie. Jagody zbieram od niedawna i całkiem nieźle mi to idzie. Warto na zbieranie jagód zabrać ze sobą rękawice, bo jagody lubią brudzić i preparaty odstraszające komary.
Budyń jaglany z jagodami możecie serwować z dowolnymi ulubionymi owocami. Wystarczy zastąpić jagody innymi sezonowymi owocami. Dobrze sprawdzą się też maliny, borówki, brzoskwinie. Ja jednak wybieram jagody, ponieważ to skarb da naszego zdrowia!
Jagody są źródłem fitoestrogenów oraz flawonoidów, które przyczyniają się do profilaktyki przeciwnowotworowej. Jagody zabijają wirusy i bakterie, biorą udział w produkcji czerwonych krwinek i usuwają z organizmu toksyny.
Pod przepisem na budyń jaglany z jagodami zostawiam jak zawsze sporo informacji o właściwościach odżywczych. Miłej lektury Wam życzę ?
Budyń jaglany z jagodami
Czas przygotowania: 15 minut
Składniki (na 2 porcje):
- 1/2 szklanki kaszy jaglanej
- 1 szklanka wody
- 2 łyżki oleju kokosowego nierafinowanego
- 1 szklanka mleka kokosowego (200 ml)
- 1 szklanka jagód
- do podania: wiórki kokosowe i świeże jagody
Przygotowanie:
- Wcześniej przepłukaną pod wodą kaszę jaglaną gotujemy w 1 szklance lekko osolonej wody z dodatkiem oleju kokosowego do miękkości (ok. 10 minut) na małym ogniu.
- Ugotowaną kaszę zalewamy mlekiem, dodajemy jagody i wszystko blendujemy.
- Budyń podajemy na ciepło z ulubionymi dodatkami (u mnie wiórki kokosowe i jagody).
Wskazówki:
- W celu pozbycia się z kaszy jaglanej posmaku charakterystycznej goryczki warto przepłukać jaglankę przed gotowaniem wodą. To powinno pomóc ? Niektórzy w celu pozbycia się goryczki prażą wcześniej kaszę na sucho przez 1-2 minuty na patelni lub w rondelku. Ja stosuję również zabieg z dodatkiem oleju kokosowego do gotowania jaglanki – wówczas nabiera ona delikatnego posmaku, ale również staje się kremowa i mniej klejąca po ugotowaniu czyli mamy 2 w 1!
- Resztę mleka kokosowego możecie wykorzystać do fasolki szparagowej z ziemniakami i tofu, zupy z czerwonej soczewicy z kaszą jaglaną, warzyw z mlekiem kokosowym albo owsianki kokosowej z malinami.
Jagody – właściwości odżywcze
Jagody zawierają spore ilości błonnika, a także witaminy: z grupy B, A, C, PP i minerały: selen, cynk, miedź. Są źródłem fitoestrogenów, które blokują działanie enzymów przyczyniających się do powstawania nowotworów piersi, tarczycy czy wątroby oraz flawonoidów, które mogą funkcjonować jako skuteczne naturalne przeciwutleniacze (przeciwutleniacze spowalniają procesy starzenia, zmniejszają ryzyko wystąpienia cukrzycy, chorób serca czy chorób nowotworowych).
Kwas egalowy zawarty w jagodach przeciwdziała rozwojowi nowotworów płuc, przełyku oraz krtani. Jagody neutralizują wolne rodniki, zabijają wirusy i bakterie. Zawarte w jagodach substancje uelastyczniają naczynia krwionośne i biorą udział w produkcji czerwonych krwinek. Jagody zapobiegają m.in. jaskrze i zaćmie.
Jagody usuwają z organizmu toksyny, dlatego zaleca się je przy różnego rodzaju zatruciach. Chronią także przed infekcjami układu moczowego, przeciwdziałają zaparciom, leczą biegunki. Jagody wspomagają prawidłowy rozwój płodu.
Kasza jaglana – właściwości odżywcze
Kasza jaglana to niekwestionowana królowa wśród kasz! Nie ma drugiego tak odżywczego i działającego wszechstronnie dla zdrowia zboża jak proso, z którego powstaje jaglanka.
Kasza jaglana zawiera duże ilości pełnowartościowego białka, witamin z grupy B, witamin A, C, D, E, K, żelaza, wapnia, fosforu, cynku, selenu, potasu i miedzi. Kasza jaglana jest lekkostrawna i nie uczula. Jaglanka jest źródłem sporych ilości tryptofanu i lecytyny. Nasz organizm przekształca tryptofan w serotoninę zwaną potocznie hormonem szczęścia. Lecytyna z kolei poprawia pamięć i reguluje ilość cholesterolu we krwi.
Kasza jaglana zawiera rzadko występującą w produktach spożywczych krzemionkę, mającą zbawienny wpływ na stawy. Poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci, a także stan naczyń krwionośnych i kości.
Kasza jaglana działa oczyszczająco, przeciwnowotworowo, odkwasza organizm (pomaga w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej) i usuwa zalegający w nim śluz będący przyczyną częstych stanów zapalnych. Ponadto, doskonale usuwa z organizmu gromadzące się toksyny.
Olej kokosowy – właściwości odżywcze
Olej kokosowy zmniejsza ryzyko miażdżycy, a ponadto wzmacnia odporność, ze względu na obecność kwasu laurynowego, przekształcającego się w organizmie w monolauryn.
Wykazuje właściwości bakteriobójcze i wirusobójcze, niszczy drobnoustroje pokryte otoczką lipidową. Należy do nich m.in. wirus HIV, wirus opryszczki, a także bakteria Helicobacter Pylori wywołująca wrzody żołądka i nowotwory układu pokarmowego.
Olej kokosowy zawiera cenny kwas kaprylowy. Dzięki temu wykazuje działanie silnie grzybobójcze i zwalcza między innymi drożdże Candida, których przerost w organizmie jest częstą przyczyną wielu chorób. Występujący w oleju kwas kaprylowy, stosowany zewnętrznie, zwalcza drobnoustroje na powierzchni tkanek.
Pamiętajmy, aby używać oleju nierafinowanego. Tutaj wyjaśniam dlaczego.
Korzystałam z następujących źródeł:
- Aleksander Pawłowski „Apteka domowa. Natura i zdrowie”, wyd. Printex, 2012 – informacje o właściwościach odżywczych jagód, kaszy jaglanej i oleju kokosowego
- Marek Zaremba „Jaglany detoks”, wyd. Pascal, 2015 – informacje o właściwościach odżywczych kaszy jaglanej