fbpx
Darmowa dostawa od 350 zł
0
Twój koszyk

TARTA ZE ŚLIWKAMI BEZGLUTENOWA

tarta ze śliwkami bezglutenowa

Tarta ze śliwkami to kolejny deser na blogu po crumblach ze śliwkami. Miałam kilka pomysłów co słodkiego dla Was przygotować, ale skoro wciąż mamy sezon śliwkowy nie mogłam się oprzeć śliwkowej pokusie ? Zdrowe pieguski, ciasta i ciasteczka z bananów, ciecierzycy, batatów, płatków owsianych, batony z daktyli i innych zdrowych składników odkładam na zimowe długie wieczory, kiedy na sezonowe produkty będziemy musieli zaczekać do wiosny i lata.

Jak pewnie zauważyliście, nie używam w przepisach mąki pszennej. Z uwagi na moje nietolerancje pokarmowe, ale także szkodliwość obecnej pszenicy dla naszego zdrowia. Na temat szkodliwości produktów z dodatkiem mąki pszennej i chorób wywoływanych przez spożycie pszenicy więcej pisałam tutaj.

W tarcie ze śliwkami użyłam mieszanki mąki ryżowej, jaglanej i ziemniaczanej. Mąka jaglana jest trudna w obsłudze, ponieważ bardzo się kruszy i zwykle jej unikam we wszelkich wypiekach. Jednak w tym przepisie pasuje idealnie! Dodaje delikatnego smaku i nie wpływa negatywnie na konsystencję ciasta. Teraz już wiem, że jeśli będę robiła tartę to tylko z dodatkiem mąki jaglanej! Jak mawia klasyk nigdy nie mów nigdy ?

Tarta ze śliwkami to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą zjeść pyszne słodkości i zadbać zarazem wieloaspektowo o swoje zdrowie. Składniki zawarte w tarcie będą świetnie działały na osoby chorujące na cukrzycę oraz zmagające się z problemami jelitowymi. Śliwki wymiatają niczym miotła wszelkie resztki pokarmowe i toksyny z naszego organizmu. Ksylitol i inulina są nisko kaloryczne i polecane w diecie dla diabetyków.

Więcej o właściwościach odżywczych składników tarty ze śliwkami bezglutenowej przeczytacie na końcu wpisu. Pysznej i zdrowej lektury Wam życzę!

SPIS TREŚCI
  1. Tarta ze śliwkami bezglutenowa – przepis (składniki)
  2. Tarta ze śliwkami bezglutenowa – przepis (przygotowanie)
  3. Śliwki – właściwości odżywcze
  4. Ksylitol – właściwości odżywcze
  5. Inulina – właściwości odżywcze

Tarta ze śliwkami bezglutenowa

W wersji wegańskiej masło zastępujemy olejem kokosowym nierafinowanym.

Czas przygotowania: 30 minut + 40 minut pieczenia

Składniki (na jedną formę na tartę – o średnicy 25 cm)

  • 1/2 szklanki mąki ryżowej (80 g)
  • 1/2 szklanki mąki jaglanej (80 g)
  • 1/4 szklanki mąki z tapioki lub mąki ziemniaczanej (40 g)
  • 2 łyżki ksylitolu
  • 80 g masła lub oleju kokosowego nierafinowanego w wersji wegańskiej
  • 6 łyżek lodowatej wody
  • 500-600 g śliwek
  • 3 łyżeczki inuliny (można zastąpić ksylitolem)

Przygotowanie:

  1. Wszystkie składniki, oprócz śliwek i inuliny, wsypujemy do miski i wyrabiamy ręcznie ciasto do uzyskania jednolitej konsystencji. Z ciasta formujemy kulę.
  2. Uformowaną kulę ciasta owijamy szczelnie folią spożywczą lub wkładamy do foliowej torebki śniadaniowej, którą zawiązujemy i odkładamy do lodówki na 20 minut.
  3. Śliwki myjemy, wyjmujemy pestki, kroimy na pół lub na mniejsze kawałki, jeśli śliwki są duże.
  4. Ciasto wyjmujemy z lodówki. Wałkujemy na arkuszu papieru do pieczenia. Rozwałkowane na okrągło ciasto przekładamy razem z papierem do formy na tartę i przyciskamy je do brzegów formy. Na wierzchu układamy śliwki i posypujemy je równomiernie inuliną.
  5. Tartę pieczemy w piekarniku o temperaturze 190 stopni przez 40 minut. Tartę kroimy po wystudzeniu. Ciepła będzie się kruszyć podczas krojenia.
tarta ze śliwkami bezglutenowa

Śliwki – właściwości odżywcze

Śliwka zawiera witaminy C, A, E i witaminy z grupy B. Ponadto, jest źródłem potasu, żelaza, magnezu, wapnia i fosforu. Potas reguluje ciśnienie krwi, kontroluje pracę serca i bierze udział w przewodzeniu impulsów nerwowych. Żelazo odpowiada za dostarczenie tlenu do wszystkich komórek organizmu. Magnez zapobiega chorobom serca i obniża ciśnienie krwi.

Śliwki, dzięki dużej zawartości pektyn (błonnika), zapobiegają zaparciom, a co się z tym wiąże, zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworów jelita grubego. Śliwki poprawiają apetyt, działają korzystnie na trawienie i układ pokarmowy.

Ochrona przed wolnymi rodnikami, którą zapewniają śliwki, możliwa jest dzięki zawartości witamin C, A i E. Zwłaszcza ta ostatnia rzadko występuje w owocach. Śliwki bogate są również w witaminy z grupy B, dlatego mają świetny wpływ na układ nerwowy i nasze samopoczucie. Ciemne odmiany śliwek obfitują w polifenole (katechiny i kwas chlorogenowy), które wzmagają działanie antyoksydacyjne, a dzięki temu zapobiegają nowotworom i miażdżycy.

Ksylitol – właściwości odżywcze

Ksylitol jest bardzo popularnym zdrowym zamiennikiem białego rafinowanego cukru. Jest naturalną substancją słodzącą produkowaną z kory brzozy. Ksylitol należy go grupy polioli, czyli zgodnie z nomenklaturą chemiczną jest alkoholem cukrowym, chociaż nie ma nic wspólnego z alkoholem w powszechnym rozumieniu tego słowa ?

Ksylitol wykazuje działanie antybakteryjne. Badania naukowe potwierdziły, że ksylitol zapobiega próchnicy. Z tego względu ksylitol często można znaleźć jako dodatek w pastach do zębów lepszej jakości.

Ksylitol, w przeciwieństwie do białego cukru, ma działanie zasadotwórcze, dzięki czemu wpływa pozytywnie na równowagę kwasowo-zasadową organizmu, która jest podstawą prawidłowej pracy układu odpornościowego.

Ksylitol ma niższy indeks glikemiczny od stołowego cukru oraz niższą kaloryczność. W przeciwieństwie do białego rafinowanego cukru ksylitol zawiera aż o 40% mniej kalorii i posiada zdecydowanie niższy indeks glikemiczny, dlatego jest polecany przede wszystkim cukrzykom i osobom, które się odchudzają. Co bardzo istotne, ksylitol nie podnosi poziomu glukozy we krwi!

Inulina – właściwości odżywcze

Inulina jest naturalnym prebiotykiem, który usprawnia pracę jelit oraz zapobiega rozwojowi bakterii chorobotwórczych.

Inulinę pozyskuje się głównie z korzenia rośliny o nazwie cykoria podróżnik, chociaż możemy ją odnaleźć także w innych roślinach: w korzeniu mniszka, topinamburze, korzeniu jeżówki czy kłączach podbiału.

Inulina charakteryzuje się niską kalorycznością i jest delikatnie słodka. Może stanowić zdrową alternatywę w diecie diabetyków lub osób dbających o linię. Udowodniono korzystne działanie inuliny w zwalczaniu infekcji bakteryjnych takich jak: salmonella czy Escherichia coli.

Korzystałam z następujących źródeł:
  1. Aleksander Pawłowski „Apteka domowa. Natura i zdrowie”, wyd. Printex, 2012 – informacje o właściwościach odżywczych śliwek
  2. https://akademiasmaku.pl/porada/zjedz-sliwke-jakie-cenne-wlasciwosci-maja-sliwki,507 – j.w.
  3. M. Grembecka, Ksylitol – rola w diecie oraz profilaktyce i terapii chorób człowieka, „Bromatologia i Chemia Toksykologiczna” 2015, nr 3, s. 340-343 – informacje o właściwościach odżywczych ksylitolu
  4. Miesięcznik “Zdrowie bez leków”, nr 9/2020 – informacje o właściwościach odżywczych inuliny
Udostępnij ten wpis:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *