fbpx
Darmowa dostawa od 350 zł
0
Twój koszyk

CRUMBLE ZE ŚLIWKAMI BEZ CUKRU I BEZ MĄKI

crumble ze śliwkami

Crumble ze śliwkami to idealnie pyszne i zdrowe słodkości w sam raz na jesień. Crumble to popularny deser z warstwą owoców na dnie i warstwą kruszonki na wierzchu. Zapiekamy w piekarniku i gotowe! Crumble możemy zajadać na deser, lunch, podwieczorek lub na śniadanie.

Przygotowanie kruszonki w wielu przepisach, które znalazłam w sieci, sprowadza się do 3 składników: mąka (obowiązkowo pszenna), masło i cukier. Do masła (o ile to nie margaryna!) nic nie mam, ale po co ta mąka i cukier… Może być o niebo zdrowiej i smaczniej ?.

W mojej wersji przedstawiam Wam zdrową kruszonkę. Bez cukru. Bez mąki. Z dodatkiem korzennych przypraw. Poza tym jest prosto, szybko, pysznie, efektownie i z pozytywnym energetycznym kopniakiem dla organizmu. Crumble ze śliwkami to mój ulubieniec ostatnich tygodni. Mam nadzieję, że posmakują również Wam ?.

Crumble ze śliwkami będą skutecznie zapobiegać nowotworom, a zwłaszcza nowotworowi jelita grubego, a także obniżać glukozę i wspierać chorych na cukrzycę typu 2.

Jeśli jesteście ciekawi jakie cenne dla naszego zdrowia są crumble ze śliwkami zerknijcie na koniec wpisu – tam czeka na Was sporo informacji o śliwkach, syropie klonowym i cynamonie cejlońskim.

SPIS TREŚCI
  1. Crumble ze śliwkami – przepis (składniki)
  2. Crumble ze śliwkami – przepis (przygotowanie)
  3. Śliwki – właściwości odżywcze
  4. Syrop klonowy – właściwości odżywcze
  5. Cynamon cejloński – właściwości odżywcze

Crumble ze śliwkami bez cukru i bez mąki

Czas przygotowania: 30 minut (w tym 20 minut pieczenia)

Składniki (na jedno średniej wielkości naczynie ceramiczne o średnicy 18 cm – 4 porcje):

  • 600 g śliwek (najlepsze będą węgierki, president lub renklody – każda ciemna odmiana) – w crumble sprawdzą się śliwki dojrzałe i dosyć miękkie
  • 1 szklanka płatków owsianych
  • 3 duże łyżki masła orzechowego
  • 4 łyżki syropu klonowego
  • przyprawy: 1/2 łyżeczki cynamonu cejlońskiego, szczypta goździków mielonych, szczypta imbiru mielonego

Przygotowanie:

  1. Śliwki myjemy, wyjmujemy pestki, kroimy na małe kawałki i łączymy je z przyprawami. Tak przygotowane śliwki wkładamy do naczynia ceramicznego lub kilku mniejszych foremek do zapiekania (najlepiej tylu ile przygotowujemy porcji).
  2. Przygotowujemy kruszonkę. Mieszamy łyżką płatki owsiane z masłem orzechowym i syropem klonowym, aż powstanie klejąca konsystencja. Na śliwkach układamy równomiernie przygotowaną „kruszonkę”.
  3. Pieczemy w piekarniku o temperaturze 180 stopni przez 20 minut, aż kruszonka zacznie robić się brązowa. Crumble najlepiej smakują ciepłe!
crumble ze śliwkami

Śliwki – właściwości odżywcze

Śliwka zawiera witaminy C, A, E i witaminy z grupy B. Ponadto, jest źródłem potasu, żelaza, magnezu, wapnia i fosforu. Potas reguluje ciśnienie krwi, kontroluje pracę serca i bierze udział w przewodzeniu impulsów nerwowych. Żelazo odpowiada za dostarczenie tlenu do wszystkich komórek organizmu. Magnez zapobiega chorobom serca i obniża ciśnienie krwi.

Śliwki, dzięki dużej zawartości pektyn (błonnika), zapobiegają zaparciom, a co się z tym wiąże, zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworów jelita grubego. Śliwki poprawiają apetyt, działają korzystnie na trawienie i układ pokarmowy.

Ochrona przed wolnymi rodnikami, którą zapewniają śliwki, możliwa jest dzięki zawartości witamin C, A i E. Zwłaszcza ta ostatnia rzadko występuje w owocach. Śliwki bogate są również w witaminy z grupy B, dlatego mają świetny wpływ na układ nerwowy i nasze samopoczucie. Ciemne odmiany śliwek obfitują w polifenole (katechiny i kwas chlorogenowy), które wzmagają działanie antyoksydacyjne, a dzięki temu zapobiegają nowotworom i miażdżycy.

Syrop klonowy – właściwości odżywcze

Syrop klonowy jest znany jako zdrowa alternatywa dla białego rafinowanego cukru.

Zawiera nie tylko węglowodany, takie jak sacharoza, ale także inne dobroczynne składniki: kwasy organiczne, aminokwasy, witaminy i związki fenolowe. W wielu badaniach wykazano, że związki fenolowe zawarte w syropie klonowym wykazują działanie obniżające poziom glukozy we krwi i działanie przeciwnowotworowe. W badaniu z 2019 roku stwierdzono, że syrop klonowy ma hamujący wpływ na rozmnażanie się komórek rakowych, które wywołują raka jelita grubego.

Znalazłam także badanie, z którego wynika, że syrop klonowy może mieć niższy indeks glikemiczny niż sacharoza, co w istocie może pomóc w zapobieganiu cukrzycy typu 2! A z całą pewnością powoduje, że syrop klonowy będzie świetny jako substancja słodząca dla osób chorujących na cukrzycę typu 2.

Cynamon cejloński – właściwości odżywcze

Cynamon cejloński zawiera znacznie mniejszą zawartość kumaryn – substancji rozrzedzających krew, które w większej ilości działają drażniąco na wątrobę, niż popularny cynamon Cassia, który kupujemy w marketach.

Ma silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Zapewnia ponadto ochronę antyoksydacyjną poprzez neutralizację wolnych rodników, a zatem ma silne działanie przeciwnowotworowe. Stwierdzono także, że pomaga zatrzymać rozwój drożdży Candida albicans.

Cynamon odgrywa bardzo istotną rolę w utrzymaniu poziomu cukru we krwi pod kontrolą. Uważa się, że cynamon poprawia tolerancję glukozy, obniża insulinooporność i zmniejsza ogólnoustrojowe stany zapalne, a zatem cynamon jest bardzo pomocny u chorych na cukrzycę typu 2.

W sezonie śliwkowym spróbujcie też tarty ze śliwkami bezglutenowej. To deser, który sprawił, że rozkochałam się w śliwkach na dobre! ? Składniki zawarte w tarcie będą świetnie działały na osoby chorujące na cukrzycę oraz zmagające się z problemami jelitowymi.

Korzystałam z następujących źródeł:
  1. Aleksander Pawłowski „Apteka domowa. Natura i zdrowie”, wyd. Printex, 2012 – informacje o właściwościach odżywczych śliwek
  2. https://akademiasmaku.pl/porada/zjedz-sliwke-jakie-cenne-wlasciwosci-maja-sliwki,507 – j.w.
  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24005018/ – informacje o właściwościach odżywczych syropu klonowego
  4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20132041/ – j.w.
  5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25647359/ – j.w.
  6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30854045/ – j.w.
  7. www.thecandidadiet.com/cinnamon-antifungal – informacje o właściwościach odżywczych cynamonu
Udostępnij ten wpis:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *