fbpx
Darmowa dostawa od 250 zł
0
Twój koszyk

ZIOŁA NA ZIMNE STOPY, ALERGIĘ I NIE TYLKO

zioła na zimne stopy

Kochani mam dla Was wspaniałą nowinę! Odkryłam mieszankę ziołową, która pomoże na wiele dolegliwości jednocześnie. Przez ostatnie miesiące przetestowałam zioła na zimne stopy, zimne dłonie i alergię. Okazało się, że mieszanka ta ma znacznie więcej do zaoferowania. Jest pomocna również na trawienie, wątrobę, przeziębienie i katar. Tylko 3 składniki i tyle dobra w zamian.

Od wielu lat szukam naturalnych sposobów na zimne stopy i dłonie, a także na wątrobę, z którymi mam (a właściwie miałam) ogromny problem. O tym, jak poradziłam sobie naturalnie z problemem zimnych stóp i dłoni, a także z nadwyrężoną wątrobą, napiszę innym razem.

Ten wpis chciałabym poświęcić moim odkryciom z kilku książek zielarskich, które sprawdziłam na sobie. Dzięki mieszance trzech ziół poczułam, jak problem zimnych stóp i dłoni ustępuje. W pakiecie przyszła również poprawa funkcjonowania innych organów.

SPIS TREŚCI
 1. Zimne stopy to zimne nerki
 2. Zioła na zimne stopy, zimne dłonie i alergię – przepis
 3. Zioła na zimne stopy, zimne dłonie i alergię – jak przygotować?
 4. Majeranek – właściwości lecznicze
 5. Koper włoski – właściwości lecznicze
 6. Anyż – właściwości lecznicze
 7. Zioła na zimne stopy, zimne dłonie i alergię – jaki mają związek z wątrobą?
 8. Zioła na zimne stopy, zimne dłonie i alergię – jak je stosowałam?
 9. Zioła na zimne stopy, zimne dłonie i alergię – moje doświadczenia i obserwacje
 10. Jak należy prawidłowo stosować zioła?
 11. Podsumowanie
 12. Źródła

Zimne stopy to zimne nerki

Pani Stefania Korżawska w „Przewodniku po zdrowym życiu” zauważa, jak kluczową rolę odgrywa odpowiednio rozgrzany organizm, a w jego następstwie ciepłe dłonie i ciepłe stopy. Zielarka twierdzi, że od nóg do nerek droga krótka, a zimne stopy oznaczają wychłodzone nerki.

Wychłodzone nerki nie będą wykonywały właściwie swojej pracy, wówczas możemy przeziębiać się, mogą pojawić się bóle reumatyczne, a nawet choroby krążeniowe. Najczęściej jednak nie łączymy tych schorzeń z nerkami. A to właśnie nerki filtrują krew, a więc odpowiadają za jej jakość.

Zioła na zimne stopy, zimne dłonie i alergię – przepis

Pani Stefania Korżawska proponuje na zimne stopy, zimne dłonie i alergię mieszankę ziołową o „cudownym działaniu”. Określenie użyte przez autorkę jest jak najbardziej trafne. Potwierdzam jej niesamowite właściwości! I to nie tylko na zimne stopy czy alergię, ale o tym za chwilę.

Do przygotowania mikstury będziemy potrzebowali:

 • Ziele majeranku 50 g
 • Owoc kopru włoskiego 50 g
 • Owoc anyżku 50 g

Zioła na zimne stopy, zimne dłonie i alergię – jak przygotować?

Zioła należy wymieszać. 1 łyżkę ziół zalać 1 szklanką wrzącej wody, zaparzyć pod przykryciem około 15 minut, przecedzić. Owoc anyżku możemy zastąpić kminkiem.

Herbatę należy pić ciepłą, można dosłodzić miodem lub dolać soku malinowego. Jak mawiali medycy XVII wieku, powyższa mieszanka czyni krew gorącą, a więc rozgrzewa organizm.

Gdyby nasz organizm nie chciał przyjąć tej herbaty ziołowej, należy rozcieńczać ją ciepłą, przegotowaną wodą. Im bardziej chory organizm, należy popijać bardziej rozcieńczone zioła.

Również dzieciom można podawać herbatkę rozcieńczoną, a także posłodzić delikatnie miodem. Gdyby dziecko było uczulone na miód, należy herbatkę z miodem przegotować. Miód podczas gotowania wytraci nieco wartości odżywczych, ale zyska energię, która choremu organizmowi jest bardziej potrzebna do życia niż witaminy i mikroelementy.

Majeranek – właściwości lecznicze

Według medycyny chińskiej: majeranek ma charakter gorący. Wzmacnia wątrobę i serce, przeciwdziała wzdęciom.

Majeranek jest doskonałym ziołem wspomagającym trawienie, pobudza żołądek, działa żółciopędnie, przeciwbiegunkowo, znosi nadmierną fermentację jelitową. Wzmacnia system nerwowy. Stosowany jest też w przeziębieniach i zaflegmieniu płuc. W przypadku kataru już samo wąchanie majeranku bardzo pomaga. Majeranek ma właściwości rozgrzewające.

Koper włoski – właściwości lecznicze

Według medycyny chińskiej: koper włoski ma charakter ciepły. Wzmacnia śledzionę, płuca i wątrobę.

Owoce kopru włoskiego działają wiatropędnie, wykrztuśnie, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybicznie, przeciwzapalnie, rozkurczowo, uspokajająco, przeciwwymiotnie, poprawiają trawienie. Napar z owoców kopru włoskiego stosuje się w przy zaburzeniach trawienia, schorzeniach górnych dróg oddechowych, u dzieci w zaparciach i biegunkach.

Anyż – właściwości lecznicze

Według medycyny chińskiej: anyż ma charakter ciepły. Wzmacnia płuca, pobudza apetyt.

Owoce anyżu pobudzają trawienie, mają działanie rozkurczowe, wiatropędne, wykrztuśne, bakteriobójcze, przeciwpasożytnicze, pobudzające laktację. Napar z owoców anyżu stosuje się w nieżycie żołądka i jelit, przy wzdęciach, w nieżycie gardła i oskrzeli.

zioła na zimne stopy

Zioła na zimne stopy, zimne dłonie i alergię – jaki mają związek z wątrobą?

Paul Pitchford w „Odżywianiu dla zdrowia” (fenomenalna książka o medycynie chińskiej) podkreśla, że niemal wszystkie zaburzenia wątroby wywodzą się z tzw. zastoju. Do pokarmów, które pobudzają wątrobę do wyjścia z zastoju, zalicza się różne przyprawy i zioła. Wśród nich autor wymienia m.in. majeranek i koper włoski, które są składnikami mieszanki ziołowej opisanej powyżej.

Warto również zwrócić uwagę, że zdaniem Paula Pitchfora, alergia to jedna spośród wielu oznak fizycznych zastoju wątroby. Zatem wspierając wątrobę, działamy jednocześnie na alergię.

Przy alergii pomocne może okazać się również inne zioło – mięta. Na jej temat znajdziecie obszerny wpis na blogu.

Zioła na zimne stopy, zimne dłonie i alergię – jak je stosowałam?

Mieszankę ziołową z majeranku, kopru włoskiego i anyżu stosowałam następująco.

Piłam 1 kubek ziół raz dziennie. Efekty zauważyłam po miesiącu regularnego stosowania. Wiem, że są różne szkoły na temat picia ziół (np. 7 dni picia i 7 dni przerwy, 2 tygodnie picia i 1 tydzień przerwy itp.).

Zioła stosuję następująco: 1 miesiąc picia ziół + 2 tygodnie przerwy, przy kolejnym podejściu do tych samych ziół – 2 tygodnie stosowania + 1 tydzień przerwy i tak w zależności od potrzeb stosuję zioła całym rokiem.

Czasem stosuję zioła również doraźnie na konkretną dolegliwość, np. miętę popijając kilka dni przed miesiączką i w trakcie (mięta działa wspaniale na bolesne miesiączki!).

Systematyczność 1 miesiąc picia ziół i 2 tygodnie przerwy sprawdza się u mnie najlepiej, podobnie było z wiosenną kuracją pokrzywy ->tutaj możecie więcej poczytać o moich efektach po miesiącu stosowania pokrzywy.

Zioła na zimne stopy, zimne dłonie i alergię – moje doświadczenia i obserwacje

 1. ZIMNE STOPY I DŁONIE – faktycznie ta mieszanka okazała się fenomenalna. Dokonałam kilku zmian w diecie, wprowadziłam też różne naturalne nawyki poprawiające krążenie. Zioła przyszły mi z pomocą na samym końcu i okazały się wspaniałym dodatkiem, zwieńczeniem procesu ogrzewania moich wiecznie zmarzniętych stóp i dłoni.
 2. WĄTROBA – mam z nią problem od dziecka. Po wypiciu alkoholu, zjedzeniu smażonego, dużej ilości tłuszczu czy pokarmów ciężkostrawnych odczuwam dolegliwości ze strony wątroby. Odkąd piję mieszankę ziołową opisaną powyżej, wątroba znacznie się wyciszyła. Nawet regularne stosowanie ostropestu plamistego uchodzącego za najlepsze remedium na wątrobę nie przyniosło takich efektów!
 3. TRAWIENIE – tutaj również obserwuję, że coś jest na rzeczy. W trakcie picia mikstury nie zdarzały mi się żadne dolegliwości, nawet kiedy zjadłam coś mniej zdrowego. Czułam się lżejsza, a jelita pracowały jeszcze sprawniej niż zazwyczaj.
 4. PRZEZIĘBIENIE, KATAR, ALERGIA – w tych obszarach od dawna nie mam problemów dzięki różnym naturalnym metodom, które stosuję. Odkąd piję miksturę przeziębienie, katar i alergia wciąż mnie omijają. Stosowanie mieszanki przypadło na okres wyjątkowo przeziębieniowy i alergiczny (marzec – kwiecień), a ja funkcjonowałam bez przeziębień, kataru czy alergii.

Co warte podkreślenia – JESTEM ZDROWA NA CO DZIEŃ. Nie zmagam się z żadnymi dolegliwościami i na nic nie choruję. Każdego dnia dbam o swoje zdrowie i podnoszę odporność na wiele naturalnych sposobów.

Jak należy prawidłowo stosować zioła?

Systematyczność to klucz do sukcesu. Zioła mają o tyle korzystne dla nas działanie, że działają bezpośrednio na przyczynę, a nie jedynie na skutki danej dolegliwości. Zioła potrzebują czasu i regularności. Jednorazowe spożycie ziół nie przyniesie oczekiwanych efektów. Nie można również przesadzić w drugą stronę i stosować ziół zbyt długo. Ważne są przerwy podczas kuracji ziołowej, a jeśli będzie to konieczne, warto ponownie wrócić do kuracji.

Podsumowanie

Podsumowując, pragnę napisać, że zioła mają moc kochani i poczułam tę moc na własnej skórze. Mieszanka ziołowa opisana w książce pani Stefanii Korżawskiej, nazwana jako zioła na zimne stopy, zimne dłonie i alergię, po głębszej analizie okazała się również miksturą na poprawę trawienia, wątrobę, na katar i przeziębienie. Dzielę się z Wami moim odkryciem, abyście i Wy mogli żyć zdrowiej i czuć się lepiej.

Dziękuję za Twój czas i obecność,
Justyna @totalnienaturalniecom

Korzystałam z następujących źródeł:
 1. Stefania Korżawska „Przewodnik po zdrowym życiu”, wyd. BLIK FX, 2017
 2. Stefania Korżawska „Zdrowie na co dzień”, wyd. CORSAM, 2007
 3. Bożena Żak-Cyran „Energia życia, energia pożywienia”, wyd. Galaktyka, 2017
 4. Paul Pitchford „Odżywianie dla zdrowia”, wyd. Galaktyka, 2008
 5. „Zielarnia. Jak czerpać ze skarbów natury?”, wyd. Publicat, 2019
 6. A. Ożarowski, W. Jaroniewski „Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie”, wyd. Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, 1987
 7. moje własne doświadczenia i obserwacja organizmu 😊
Udostępnij ten wpis:

Jedna odpowiedź do “ZIOŁA NA ZIMNE STOPY, ALERGIĘ I NIE TYLKO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *