fbpx
Darmowa dostawa od 250 zł
0
Twój koszyk

NATURALNE SPOSOBY NA SEN – 13 SPOSOBÓW

naturalne sposoby na sen

Przez ostatnie lata wypracowałam swoje naturalne sposoby na sen. Dzisiaj chcę się nimi z Tobą podzielić. Pamiętam czas, kiedy miałam trudności z zaśnięciem, spokojnym głębokim snem, a także z tym, by po obudzeniu czuć się wypoczęta. Aktualnie nie mam z tym większych problemów. Sposoby, które odkryłam i stosuję od kilku lat, są bardzo proste i w większości darmowe.

Warto pamiętać o tym, że sen ma bezpośredni wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale przede wszystkim na odpowiedź immunologiczną organizmu. Zatem im mniej śpimy, tym słabszą mamy odporność, a tym samym większą podatność na choroby.

SPIS TREŚCI

 1. Emocje
 2. Jedzenie
 3. Promieniowanie elektromagnetyczne
 4. Elektronika
 5. Światło niebieskie
 6. Czytanie książek
 7. Joga
 8. Wieczorny spacer
 9. Praktyka wdzięczności
 10. Medytacja
 11. Mata do akupresury
 12. Kąpiel w chlorku magnezu
 13. Złote mleko

Naturalne sposoby na sen – Emocje

Cały dzień wypełniam się emocjami, które mnie budują. Miłość, radość, wdzięczność, spokój. Kiedyś nieświadomie przyjmowałam do swojego życia wszystko, co pojawiało się wokół mnie. Dzisiaj tworzę swoje życie świadomie, dlatego nie zapraszam do niego energii, która mnie w jakikolwiek sposób osłabia. Co przez to rozumiem? Nie skupiam się na strachu, lęku, gniewie, złości, żalu. Koncentruję uwagę na tym, co mnie umacnia, buduje, daje wewnętrzną siłę i moc.

Kiedy każdego dnia zapraszam do mojego życia takie emocje, wieczory przestają być dla mnie przestrzenią na rozmyślania i smutek. Dzięki temu kładę się spać spokojna, a budzę wypoczęta. I nie znaczy to, że nie mam problemów. Mam je jak wszyscy. Jednak nie daję im mocy. Nie martwię się na zapas. Koncentruję się na rozwiązaniu, a nie na problemie.

Warto zwrócić też uwagę na stres, który nie jest ani sprzymierzeńcem zdrowia, ani dobrego spokojnego snu. Na temat stresu i radzenia sobie z nim na poziomie ciała i umysłu napisałam oddzielny post -> JAK RADZIĆ SOBIE ZE STRESEM HOLISTYCZNIE – NA POZIOMIE CIAŁA I UMYSŁU?

Jedzenie

Nie jem co najmniej 2 godziny przed snem. Wieczorem układ pokarmowy zwalnia, daję mu odpocząć. Zbyt obfity posiłek zmusza organizm do długiego trawienia. Z kolei niewystarczające spożycie błonnika oraz nadmiar cukrów wiąże się z lżejszym i mniej regenerującym snem.

Promieniowanie elektromagnetyczne

Wyłączam na noc wi-fi. Dzięki temu mój sen jest głębszy, budzę się bardziej wypoczęta. Promieniowanie elektromagnetyczne prowadzi do pobudzenia obszaru kory mózgowej, przez co trudniej się rozluźnić i zasnąć.

Kolejną przyczyną jest zmniejszenie poziomu melatoniny – hormonu wytwarzanego głównie przez szyszynkę. Jest on niezbędny do ustanowienia zdrowego rytmu dobowego. Kiedy dochodzi do zaburzeń poziomów melatoniny, pojawia się tendencja do obniżenia czasu trwania głębokiego snu, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Elektronika

Nie ładuję urządzeń elektronicznych w miejscu, w którym śpię. Nigdy nie trzymam telefonu blisko głowy, nie mam też żadnych kabli przy głowie w sypialni. Wyłączam z gniazdek wszystkie urządzenia.

Sypialnia to przestrzeń na odpoczynek i regenerację i warto o tym pamiętać.

Duże natężenie fal elektromagnetycznych w sypialni może powodować bezsenność, bóle głowy, problemy z koncentracją, zmiany stężeń hormonów i utrudniać zaśnięcie.

Światło niebieskie

Ekspozycja na światło niebieskie ze smartfonów, tabletów, komputerów, telewizorów prowadzi do zaburzenia wydzielania melatoniny, czyli hormonu ułatwiającego zaśnięcie oraz regenerację. Staram się ograniczać ekspozycje na światło niebieskie przynajmniej 2 godziny przed snem.

Co wtedy robię? Spędzam wieczór offline a w ramach wieczoru bez komputera i telefonu wykonuję poniższe czynności:

Czytanie książek

Czytanie książek to dla mnie piękny wstęp do relaksakcji i wyciszenia.

Wieczorem powinniśmy używać ciepłego, łagodnego oświetlenia o barwach zachodzącego słońca, a światło do czytania powinno padać zawsze zza głowy, nie bezpośrednio na oczy.

Naturalne sposoby na sen – Joga

Ćwicząc jogę, jednocześnie pracuję z oddechem, co bardzo mnie uspokaja. Towarzyszy mi zawsze muzyka o leczniczych częstotliwościach – 528 hz albo 432 hz.

Uprawianie jogi w ciągu dnia ułatwia zasypianie, ponieważ joga redukuje stres oraz podwyższa poziom kwasu GABA we krwi.  W wielu przeprowadzonym badaniach wykazano, że joga:

 • wpływa na jakość snu poprzez obniżenie poziomu stresu
 • sprawia, że sen staje się głębszy, trwa dłużej każdej nocy i skraca czas zasypiania
 • podnosi zawartość melatoniny w krwioobiegu

Naturalne sposoby na sen – Wieczorny spacer

Wieczorny spacer pomaga dotlenić mózg i sprzyja rozładowaniu stresu, co również ułatwia zapadnięcie w głęboki sen. Spacer jest idealną umiarkowaną aktywnością fizyczną poprzedzającą sen.

Praktyka wdzięczności

Praktyka wdzięczności pomaga mi cieszyć się tym, co mam i ładować baterie na każdy kolejny dzień. Pozwala zasnąć z uczuciem spokoju i radości w sercu.

Jak praktykować wdzięczność? Połóż dłoń na sercu i poczuj, za co chcesz danego dnia podziękować.

Zalet wdzięczności jest bardzo wiele. Wdzięczne serce przyciąga prawdziwe cuda do naszego życia. Jeśli jesteś wdzięczny za wszelkie dobro, które spotyka Cię w życiu, ono się pomnaża. Jeśli wypełnisz swoje serce wdzięcznością, będzie Ci łatwiej iść naprzód, gdyż wszelkie przeszkody staną się znacznie mniejsze.

naturalne sposoby na sen

Naturalne sposoby na sen – Medytacja

Medytację praktykuję prawie 3 lata. Jeśli nie wiesz jak zacząć, po prostu skup się na oddechu. W sieci znajdziesz wiele medytacji prowadzonych – od nich zaczynałam swoją przygodę z medytacją. Prowadzeni w rytm kojącej muzyki nim zdążymy się obejrzeć, zaśniemy jak dziecko.

Obszerny wpis dotyczący medytacji znajdziecie tutaj -> MEDYTACJA – JAK ZACZĄĆ, RODZAJE, KORZYŚCI I WPŁYW NA ZDROWIE, MOJE DOŚWIADCZENIA

Mata do akupresury

Z matą do akupresury nie rozstaję się już prawie 2 lata! Taka mata relaksuje i likwiduje napięcie mięśni. Leżę na niej około 20 minut, w tym czasie medytuję, a potem zasypiam dosłownie w okamgnieniu. Korzystam z maty 4fizjo – jest rozsądna cenowo i bardzo skuteczna. Pierwsze razy warto położyć się na macie w ubraniu, teraz kładę się na niej zawsze na gołe ciało.

Informacja ze strony producenta -> Ciało po sesji na macie do akupresury jest odprężone, zrelaksowane i wypoczęte. Zaleca się, aby położyć się na macie przed snem, co spowoduje szybsze zaśnięcie oraz głęboki sen.

Naturalne sposoby na sen – Kąpiel w chlorku magnezu

Kąpiel lub moczenie nóg w chlorku magnezu albo siarczanie magnezu to relaksująca kąpiel, która daje uczucie odprężenia. Stosuję ją od lat przed snem i zawsze pomaga mi lepiej zasnąć. Wystarczy kąpać się/moczyć nogi przez 20-30 minut i dodać do kąpieli około 1 szklanki chlorku magnezu lub siarczanu magnezu.

Naturalne sposoby na sen – Złote mleko

Ajurweda poleca ciepłe mleko jako naturalne remedium na bezsenność. Złote mleko wypite około pół godziny przed snem zadziała najskuteczniej.

Jak przygotować złote mleko?

 • 1 szklanka mleka roślinnego (250 ml) – najbardziej lubię złote mleko z mlekiem owsianym
 • 1 łyżeczka kurkumy i szczypta pieprzu czarnego – dla lepszej wchłanialności kurkuminy
 • 1 łyżeczka masła klarowanego

Mleko roślinne wlewamy do rondelka, dodajemy pozostałe składniki i gotujemy na małym ogniu kilka minut, cały czas mieszając. Mleko zdejmujemy z ognia i pijemy, póki jest ciepłe.

Wszystko na temat niesamowitych prozdrowotnych właściwości złotego mleka przeczytacie w tym wpisie.

Podsumowanie

Kiedyś ratowałam się tabletkami. Dzisiaj mam swoje naturalne sposoby na sen. Kąpiel w chlorku magnezu i złote mleko są dla mnie dodatkowym turbodoładowaniem przed snem. Natomiast pozostałe punkty opisane wyżej są ze mną codziennie. Dzięki nim sen stał się dużo przyjemniejszy i bardziej regenerujący.

Dziękuję za Twój czas i obecność,
Justyna @totalnienaturalniecom

Korzystałam z następujących źródeł:
 1. Miesięcznik „Zdrowie bez leków” 2/2021
 2. dr Joseph Mercola „Pole elektromagnetyczne EMF”, wyd. Vital, 2020
 3. Jak działa mata do akupresury i do czego służy? – krótki poradnik 4FIZJO
Udostępnij ten wpis:

Jedna odpowiedź do “NATURALNE SPOSOBY NA SEN – 13 SPOSOBÓW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *