fbpx
Darmowa dostawa od 250 zł
0
Twój koszyk

CZTERY UMOWY – KSIĄŻKA, KTÓRA ZMIENI TWOJE ŻYCIE

cztery umowy

Są takie książki, które robią na nas ogromne wrażenie. Kiedy je czytamy, odnajdujemy w nich cząstkę siebie. Czujemy, że są wyjątkowe. Łapią za serce i nie chcą puścić. Ich słowa dźwięczą długo w naszych uszach. Ich treść zostaje z nami na długo. Chętnie do nich wracamy i zawsze odnajdujemy w nich coś nowego.

Cztery umowy Don Miguela Ruiza podarowałabym każdemu, kto wkracza na ścieżkę duchowości i rozwoju osobistego. Mimo że jestem na drodze do poznania siebie od wielu lat, lektura ta wniosła wiele do mojego życia.

Cztery umowy Don Miguela Ruiza to opowieść o życiu, jakie pragnie wieść każdy z nas. Tylko jak to zrobić? Na pewno warto otworzyć serce. Wtedy widzimy więcej. Czujemy głębiej. Bo to, co najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. Dobrze widzimy tylko sercem.

SPIS TREŚCI
  1. Cztery umowy – Umowa 1 – SZANUJ SWOJE SŁOWO
  2. Cztery umowy – Umowa 2 – NIE BIERZ NICZEGO DO SIEBIE
  3. Cztery umowy – Umowa 3 – NIE ZAKŁADAJ NICZEGO Z GÓRY
  4. Cztery umowy – Umowa 4 – RÓB WSZYSTKO NAJLEPIEJ JAK POTRAFISZ
  5. Jaka jest przyczyna naszego cierpienia?
  6. Cztery umowy – ulubione cytaty
  7. Podsumowanie

Cztery umowy – Umowa 1 – SZANUJ SWOJE SŁOWO

„Bądź uczciwy w tym, co mówisz. Mów tylko to, co naprawdę myślisz. Unikaj słów, które by Ci szkodziły i nie obmawiaj innych. Używaj siły swego słowa tylko dla dobra prawdy i miłości.”

Cztery umowy – Umowa 2 – NIE BIERZ NICZEGO DO SIEBIE

„Cokolwiek inni robią, nie robią tego z twego powodu. To, co mówią i robią, jest wyłącznie projekcją ich własnej rzeczywistości, ich własnych słów. Kiedy uniezależnisz się od opinii i poczynań innych ludzi, przestaniesz niepotrzebnie cierpieć.”

Cztery umowy – Umowa 3 – NIE ZAKŁADAJ NICZEGO Z GÓRY

„Znajdź w sobie odwagę do zadawania pytań i otwartego wyrażania swoich rzeczywistych pragnień. Wyrażaj własne myśli tak jasno, jak tylko to jest możliwe, a unikniesz nieporozumień, smutków i dramatów. Już ta jedna umowa odmieni całkowicie Twoje życie.”

Cztery umowy – Umowa 4 – RÓB WSZYSTKO NAJLEPIEJ JAK POTRAFISZ

„Czynienie wszystkiego jak najlepiej jest uzależnione od Twoich możliwości w danej sytuacji; nie jest czymś stałym, zmienia się z dnia na dzień. Co innego oznacza, gdy jesteś chory, i co innego, gdy jesteś zdrowy. Jednak w każdych okolicznościach po prostu staraj się na tyle, na ile Cię stać, a unikniesz wyrzutów sumienia, poczucia winy i żalu.”

Jaka jest przyczyna naszego cierpienia?

Cztery umowy Don Miguela Ruiza zawierają odpowiedź na fundamentalne pytanie. JAKA JEST PRZYCZYNA NASZEGO CIERPIENIA?

Dziewięćdziesiąt pięć procent przekonań, jakie zmagazynowaliśmy w naszym umyśle, to nic innego, jak tylko kłamstwa. My zaś cierpimy dlatego, że w nie wierzymy.(…) Te wierzenia są tak silne, że nawet lata później, kiedy stykamy się z nowymi koncepcjami i próbujemy podejmować niezależne decyzje, przekonujemy się, iż dawne pojęcia wciąż kierują naszym życiem. (…)

Kiedy sprzeciwiamy się zasadom, karzą nas, kiedy im ulegamy, dostajemy nagrodę. Wkrótce zaczynamy bać się kary, jak i tego, że nie dostaniemy nagrody. Nagroda sprawia przyjemność, więc by ją otrzymać, robimy to, czego chcą od nas inni. Z obawy przed karą i utratą nagrody zaczynamy UDAWAĆ KOGOŚ, KIM NIE JESTEŚMY, tylko po to, by przypodobać się otoczeniu. (…) Stajemy się kimś, kim nie jesteśmy. STAJEMY SIĘ KOPIĄ SYSTEMU WIERZEŃ I WARTOŚCI MAMY, TATY, WARTOŚCI SPOŁECZEŃSTWA I WIERZEŃ RELIGIJNYCH.”

cztery umowy

Cztery umowy – ulubione cytaty

Zostawiam Was z cytatami, które stały się bardzo bliskie memu sercu.

„Cała ludzkość poszukuje prawdy, sprawiedliwości i piękna. Wiecznie uganiamy się za prawdą, ponieważ wierzymy jedynie w kłamstwa zmagazynowane w naszych umysłach. Szukamy sprawiedliwości, bo w systemie wierzeń i wartości, jaki mamy, nie istnieje żadna sprawiedliwość. Poszukujemy piękna, ponieważ bez względu na to, jak bardzo ktoś jest piękny, nie wierzymy, że uosabia piękno. SZUKAMY I SZUKAMY, CHOCIAŻ WSZYSTKO JEST JUŻ W NAS SAMYCH.”

„Śmierć wcale nie jest największym lękiem, jaki nas prześladuje. NAJWIĘKSZYM LĘKIEM JEST PODJĘCIE RYZYKA, BY ŻYĆ. I BY WYRAZIĆ, KIM NAPRAWDĘ JESTEŚMY. Być sobą to największy człowieczy lęk.”

„Wszyscy mamy potrzebę miłości i akceptacji ze strony innych ludzi, ale nie potrafimy zaakceptować i pokochać samych siebie.”

„Ludzki umysł przypomina żyzną glebę, w której przez cały czas kiełkują nasiona. Owymi nasionami są opinie, pomysły, idee. Zasiewasz ziarenko – myśl i ono rośnie.”

„Negatywne idee kiełkują w umysłach tylko wtedy, gdy padną na podatny grunt.”

„Ilekroć słyszymy czyjąś opinię i zaczynamy w nią wierzyć, zawieramy umowę, która staje się częścią naszego systemu wierzeń i wartości.”

„Twoja opinia jest niczym innym jak tylko twoim punktem widzenia. Niekoniecznie musi być prawdziwa.”

„Możesz mi powiedzieć: Miguel, ranisz mnie tym, co mówisz. W rzeczywistości nie moje słowa Cię ranią. Już miałeś rany, których tylko dotknąłem tym, co powiedziałem. Sam się ranisz.”

„Zdarzają się chwile, kiedy przychodzą nam do głowy myśli, które nie zrodziły się w naszym umyśle, ale są przez niego odbierane. Masz prawo wierzyć lub nie wierzyć tym głosom i prawo nie brać tego, co mówią, do siebie.”

„Twoja miłość nie zmieni nikogo. Jeśli inni się zmieniają, to tylko dlatego, że sami tego chcą.”

„Nie musimy uzasadniać miłości. Ona jest albo jej nie ma.”

„Nie spodziewając się nagrody, możesz dostać więcej, niż sobie wyobrażasz.”

„Wszyscy mówią o wolności. Cały świat – różni ludzie, narody, kraje walczą o wolność. Ale czymże jest wolność? Czy naprawdę jesteśmy wolni? Czy mamy swobodę bycia tym, kim naprawdę jesteśmy? Odpowiedź brzmi: nie. PRAWDZIWA WOLNOŚĆ JEST DOMENĄ DUCHA – JEST TO WOLNOŚĆ BYCIA TYM, KIM SIĘ JEST NAPRAWDĘ.”

„Wolność, jakiej poszukujemy, to wolność bycia sobą, wolność artykułowania własnego ja.”

„Mów „nie”, kiedy chcesz powiedzieć „nie” i „tak”, kiedy chcesz powiedzieć „tak”. Masz prawo być sobą.

„PRZEBACZENIE JEST JEDYNĄ DROGĄ KU UZDROWIENIU”

Podsumowanie

Cztery umowy Don Miguela Ruiza to bardzo krótka, acz treściwa lektura. Porządkuje wiele uniwersalnych prawd, które może zastosować każdy z nas, aby żyć szczęśliwie, z dala od smutku czy cierpienia.

Cztery umowy Don Miguela Ruiza noszę cały czas w sercu. Ta książka rzuciła nowe światło na sprawy, które do tej pory wydawały mi się trudne i niezrozumiałe. Pomogła wrócić do tego, co naprawdę ważne. Do poznania siebie. Do bycia blisko siebie. Bo najbardziej wartościowa relacja, jaką tworzymy to ta ze samym sobą.

Polecam Wam tę lekturę z całego serca.

Odnalazłam w niej wiele życiowej mądrości.

Bije z niej wiele dobra, ciepła i miłości.

Ściskam z miłością,

Justyna @totalnienaturalniecom

ZOBACZ TEŻ TEN WPIS – KLIKNIJ W ZDJĘCIE

Udostępnij ten wpis:

2 komentarze do “CZTERY UMOWY – KSIĄŻKA, KTÓRA ZMIENI TWOJE ŻYCIE

  1. Normalnie należałoby napisać „wszystko prawda” ale na pewnym poziomie poznania, nawet zaprzeczenie wszystkiego co jest tu napisane, też stanowiłoby prawdę. Tak to już jest z tymi naszymi wierzeniami… Fajny blog – poczytam trochę 🙂 Pozdr

    1. Każdy z nas jest na innym etapie i „poziomie wtajemniczenia” 🙂 i to jest właśnie piękne. Ważne żeby podążać za głosem swojego serca i działać w zgodzie ze sobą. Życzę Ci pięknej podróży 🙂 Ściskam ciepło i dziękuję za Twoje słowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *